Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,0650 za euro. Koruna dnes ráno mírně oslabila nad 25,25 za euro.

Ropný držkopád. O kolik peněz OPEC přišel?

Rok 2014 se do ropné historie zapsal rudým písmem. Tehdy v červnu totiž započal intenzivní a dlouhotrvající propad černého zlata, který jeho cenu dostal až pod 30 dolarů za barel. O kolik peněz kvůli tomu přišel OPEC?

Málo to rozhodně nebylo. Podle slov generálního tajemníka kartelu Mohammeda Barkinda přišel OPEC vinou propadu ropy o více jak 2 biliony dolarů. Zhruba polovina z toho spadá pod ušlé příjmy, zbytek jsou pak ušlé finance, které vznikly v důsledku rušení kapitálových investic.

Právě rušení investic bylo největší hrozbou ropného trhu. Podle Barkinda by totiž nedostatek aktivních projektů mohl výrazně ohrozit budoucí dodávku černé komodity.

Muž, jehož slova rozhýbala trhy, se rozhodl mlčet

Situace však byla zachráněna. Teď se již OPEC soustředí na opětovné nastolení rovnováha na ropném trhu, a to při vyšších cenách. Cílem je omezit denní těžbu o 1,2 milionů barelů, což se podle dosavadních dat opravdu daří. Agentura Reuters nedávno uvedla, že tato dohoda, která vešla v účinnost v lednu, je momentálně plněna na 94 %.

Dodávky ropy od 11 členů kartelu se v únoru snížily z 29,96 milionů barelů na 29,87 milionů. Ještě v prosinci dosahovalo to samé číslo 31,17 milionů barelů.

Pravdou je, že dohoda má sjednanou dobu trvání jen do polovinu roku. Jak bude vývoj pokračovat dál, je ve hvězdách. Spekuluje se o tom, že OPEC bude muset zasáhnout, a to především vinou opětovného zmrtvýchvstání amerických těžařů.

Miliarda barelů připravena k akci. Porostou s ropou i zisky fondů?

Největší akciová emise na světě. Co způsobí na trzích?

Newsletter