Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Rozchod dolarových býků za minutu dvanáct

Americký dolar netrpělivě vyčkává na zítřejší rozhodnutí Federálního rezervního systému. Ve večerních hodinách by měl totiž měnový výbor vyřknout ortel o budoucí podobě americké úrokové politiky. Dle agentury Bloomberg existuje více jak 70% pravděpodobnost, že Fed své sazby opravdu zvýší.

Logicky by tento krok, vzhledem k celosvětové situaci a globálnímu trendu měnových politik, měl znamenat posílení americké měny. Zatím se tak však neděje, alespoň ne na každém „bitevním poli“ dolarových „býků“.

„Rozchod“ americké měny je možné zaznamenat v případě dolarových indexů, konkrétně u toho, který je vytvářen samotným Fedem (tzv. Fed Dollar Index), a toho, za nímž stojí Intercontinental Exchange (tzv. ICE Dollar Index). Těsně před zítřejším rozhodnutím americké centrální banky došlo k tomu, že první zmiňovaný benchmark rostl, zatímco ten druhý se znatelně propadl (viz graf).

Fed dolarový index, který měří vývoj dolaru vůči měnám hlavních obchodních partnerů Spojených států, si 11. prosince sáhl na své 12leté maximum. Za tento odskok vděčí především debaklu měn rozvojových trhů, kam patří například Čína a Mexiko. Oproti tomu dolarový index ICE, který slouží jako becnhmark mnohým futures a opčním instrumentům a jehož struktura klade největší váhu na euro a jen, si prošel výrazným propadem, za kterým stojí oslabení americké měny především vůči zmiňované evropské a japonské.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Jak již bylo řečeno, většina ekonomů a analytiků očekává, že Fed zítra „posune“ své sazby směrem vzhůru od tzv. technické nuly. Vývoj indexu centrální banky, kde jsou váhy jednotlivých zahraničních měn určovány na základě objemu obchodování mezi USA a sledovanou zemí, by tak mohl lehce omezit případnou úrokovou „normalizaci“. Letošní 10% zpevnění tohoto indexu již dávno „fušuje“ do práce nositelů měnové politiky. Posílení měny totiž zlevňuje import, což Fedu ve výsledku stěžuje jeho snahu o dosažení 2% inflačního cíle.

„Fed bude k úrokové normalizaci přistupovat velice pozvolna,“ řekl pro Bloomberg Alessio de Longis, portfolio manažer společnosti Oppenheimer. „Hrozí tedy malé navýšení, které by ve výsledku nemuselo trh uspokojit a dolar by poté oslabil, především vůči euru a jenu,“ dodal.

Divergenční vzdor

Za posledních 18 měsíců se sentiment dolaru vůči ostatním hlavním měnám nesl ve znamení divergence. Ta měla podobu posílení americké měny, zatímco její „konkurence“ se pohybovala opačným směrem. To by však mohlo být narušeno ( a v podstatě již bylo, viz dění kolem ECB), pokud by Fed přikročil „pouze“ k pozvolnému navyšování.

Ten samý scénář bylo možné pozorovat v případě eura. Na začátku prosince proběhlo zasedání Evropské centrální banky, které mělo rozhodnout o podobě evropské měnové politiky. Naprostá většina investičního publika tehdy počítala s razantním krokem v podobě minimálně navýšení objemu skupovaných aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování.

Co však vyšlo z úst šéfa ECB Maria Draghiho bylo „pouhé“ prohloubení depozitní sazby z -0,2 % na -0,3 % a prodloužení tzv. QE minimálně do září 2016. Euro tehdy vůči dolaru skokově posílilo a dostalo ho až nad úroveň 1,090 EURUSD, kde se drží dodnes.

Historie se opakuje?

Opačný průběh obou dolarových indexů není z hlediska historie nic nevídaného. Ten samý scénář bylo možné pozorovat několik týdnů před zářijovým zasedáním měnového výboru Fedu. Tehdy se oba indexy rozešly z důvodu umělé a nečekané devalvace čínského jüanu, která rozproudila nejen devizové trhy.

Federálního rezervní systém v tu dobu ze strachu před zvýšenou volatilitou upustil od úrokového navýšení, ve které, obdobně jako dnes, věřilo více jak 60% dotázaných expertů. Tento krok pak u mnohým vyvolal silnou nedůvěru v to, o čem Fed mluví a co ve skutečnosti opravdu dělá.

Pokud by se stejný scénář opakoval i zítra, kredibilita americké centrální banky by se jen těžko dostávala do původního stavu. I přesto se však najdou tací, které tomuto scénáři opravdu věří a sází na něj. Pro ně je tedy jasnou volnou tlačítko „buy“ v případě eurodolaru a naopak „sell“ u dolarových indexů.

Newsletter