Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Rozmach investic do komerčních realit vede… kdo jiný než Čína

Asijsko-pacifický region předběhl Evropu a stal se poprvé největším světovým trhem s realitami, především se tak stalo díky Číně.

Rapidní růst s sebou přinesl výstavbu výškových budov a ztrojnásobení počtu budov tyčících se do výšky nad 300m za dobu kratší deseti let. Podle průzkumu společnosti Allianz byla polovina nejvyšších světových budov postavena během posledních čtyř let, z čehož 90 procent v Číně, jihovýchodní Asii nebo na Středním východě. Téměř třetina nejvyšších mrakodrapů se nachází v Číně.

Více než svižně rostoucí asijsko-pacifický trh, meziročně sílící zhruba o 9 procent, posunul světovou hodnotu komerčních nemovitostí v rukou investorů na rekordních 12,9 bilionu dolarů v roce 2013, uvádí data poradenské společnosti DTZ. Z toho hodnota komerčních realit na asijsko-pacifickém trhu činí 4,6 bilionu dolarů, čímž region předstihl evropský trh, který vzrostl o 2 procenta na hodnotu 4,4 bilionu dolarů. Lídrem v rámci regionu je čínský trh, u něhož za posledních deset let dosahoval přepočtený roční růst 32 procent, čímž předběhl dosavadní jedničku Japonsko. Na celosvětovém žebříčku se čínský trh posunul z desátého místa na druhé místo za USA.

Podle společnosti Allianz je polovina ze stovky nejvyšších světových budov právě v asijsko-pacifickém regionu, což je třikrát tolik co v USA.

Tento posun směrem na východ je podněcován poptávkou investorů po nemovitostech, rostoucí populací a levnou pracovní sílou. Autor průzkumu společnosti Allianz, Ahmet Batmaz, uvádí: „Tyto budovy jsou prestižními objekty, které ukazují moc a sílu regionu.“

Během posledních měsíců ovšem narůstá strach ohledně výše dluhu na čínském trhu nemovitostí, zejména poté, co ceny nemovitostí začaly kolísat. Zadlužení čínských realitních investorů je ale stále nižší než zadlužení evropských či amerických investorů, uvádí Hans Vrensen, vedoucí průzkumu DTZ, přičemž v průměru jsou čínské investice financovány dluhy z 54 procent.

„Je tu velké množství plánovaných či rozestavěných developerských projektů, v důsledku čehož vzroste míra neobsazenosti,“ varuje. „Avšak problémy v Číně nebudou tak velké jako v Evropě vzhledem k odlišné relativní zadluženosti.“

Trend ‚oddlužování‘ a vyššího financování vlastním kapitálem by mohl čínský trh otevřít zahraničním investorům, míní. „Všichni chtějí mít na čínském trhu svůj díl. A je možné, že se blíží příležitost teď, když developeři potřebují financovat své projekty a odprodávají tak některá ze svých aktiv,“ říká Vrensen.

Celosvětový objem investic do komerčních nemovitostí dosáhl pokrizového maxima 528 miliard dolarů, díky rozmachu zahraničního investování, které stálo za téměř čtvrtinou všech transakcí. Podle společnosti DTZ se tak světový trh s nemovitostmi vrací do své předkrizové normy.

Americký realitní trh vystřelil vzhůru s podporou milionářů. Je ale vše tak růžové?

 

 

Newsletter