Rozpolcený Fed: Kdy se začne s osekáním bilance?

AKTUALIZOVÁNO – Když americká centrální banka (Fed) naposledy zvyšovala úroky, bylo to s obavami, že by uvolňování měnové politiky mohlo představovat větší riziko pro finanční stabilitu a ekonomiku. Bankéři se nemohli shodnout na datu, kdy začít osekávat masivní bilanci. Vyplývá to ze zápisu z jednání FOMC, který dnes banka zveřejnila.

Fed v polovině června potvrdil očekávání a zvýšil hlavní sazbu o 25 bazických bodů do pásma 1 až 1,25 procenta. Letos zvýšil úroky podruhé.

Ze zápisu vyplývá, že Fed je připraven zpřísňovat měnovou politiku i při mírnější inflaci. Osekání bilance přitom nemusí významně narušit finanční trhy.

Někteří centrální bankéři preferovali oznámit proces osekání bilance ve výši 4,5 bilionu dolarů během několika měsíců. Někteří další zdůraznili, že odkládání rozhodnutí na pozdější termín v letošním roce by umožnilo získat další čas pro posouzení výhledu hospodářské aktivity a inflace.

Spotřebitelské ceny v USA v květnu meziměsíčně klesly o 0,1 procenta. Meziročně zpomalily růst na 1,9 procenta z dubnových 2,2 procenta a pod dvěma procenty tak byly poprvé od listopadu 2016.

„Startovací“ osekání bilance limit byl nastaven na šest miliard dolarů za měsíc, přičemž každé tři měsíce bude tato hodnota navýšena o dalších šest miliard až do doby, než dosáhne 30 miliard dolarů za měsíc.

V případě hypotékou krytých cenných papírů byl ten samý měsíční limit nastaven na čtyři  miliardy dolarů s tím, že každé tři měsíce proběhne další zvýšení o tu samou částku až do doby, než dosáhne 20 miliard dolarů za měsíc.

Zatímco Fed zvýšil úroky od prosince 2015 čtyřikrát, výnosy ze státních dluhopisů v posledních měsících klesaly. Akcie dál rostly, zaznamenaly tak druhý nejdéle trvající býčí trh v historii. 

Newsletter