Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Rozruch na trzích dolehl i na Citigroup. Zklamání ze zisku i tržeb

(Aktualizováno 16:01) Zklamání na úrovni zisku i tržeb – tak lze shrnout výsledky za 4Q v podání dalšího bankovního giganta Citigroup. Nižší zobchodované objemy i vysoká volatilita trhu na konci loňského roku srazila čistý zisk za období říjen až prosinec o 86 procent na 350 mil. dolarů, v přepočtu na akcii ze 77 na 6 centů. Výsledek tak zaostal i za umírněným průměrným odhadem analytiků (Bloomberg) 9c/akcii.

Banka ve 4Q dosáhla tržeb 17,8 mld. dolarů, ani jimi tedy nedosáhla na očekávaných 18,6 mld. USD. Z toho příjmy z obchodování na akciovém trhu dosáhly 471 mil. dolarů, což je meziročně slabší výsledek zhruba o 3 %, ve srovnání s předchozím kvartálem se ale jedná o dramatičtější, 38% propad. Akcie v premarketu amerického obchodování reagovaly ztrátou přes procento, kterou umazávaly, a po zahájení obchodování ztrácejí 2,5 %.

Podobně jako v případě JPMorgan i Bank of America, výrazný pokles zaznamenává také divize obchodování aktiv s pevným výnosem (převážně dluhopisy). Příjmy Citigroup v této oblasti ve 4Q meziročně spadly o 16 % na 1,99 mld. dolarů a celkové příjmy z obchodování na trzích klesly o 14 %, což je výrazně horší výsledek ve srovnání s prosincovým odhadem CEO banky Michaela Corbata. Konec roku následně silně ovlivnil obrat na indexu S&P 500, který vykázal první měsíční ztrátu od září, a pokračující propad cen ropy, který dovedl komoditní trh k završení čtvrtého ztrátového roku v řadě.  

Do zisku za 4Q vstoupily náklady na vyrovnání právních sporů ve výši 2,9 mld. USD. Citigroup čelí podobně jako některé další banky po celém světě obvinění, že její obchodníci manipulovali klíčovou londýnskou mezibankovní sazbou (LIBOR) a prováděli manipulace na mezinárodních měnových trzích. 

Banka navíc ve čtvrtletí vyčlenila 655 mil. USD na pokrytí nákladů spojených s přeorganizováním kancelářských prostor. Výkonný ředitel banky Michael Corbat už na začátku prosince avizoval, že banka dá ve čtvrtém kvartálu stranou 3,5 miliardy dolarů, aby pokryla dodatečné náklady na právní spory a na restrukturalizaci. Analytici tehdy varovali, že banka prakticky smaže celý svůj zisk za dané čtvrtletí. 

Americká výsledková sezóna za 4Q:

Zklamání na úvod: JPMorgan pod tíhou sporů a slabšího tradingu

Nejcennější americká banka a Buffettova investice zvedla zisk

Bank of America klesají příjmy i zisk. Volatilní trhy i nízké sazby

Citi v říjnu loňského roku oznámila v rámci zjednodušení modelu podnikání záměr zrušit působení na úrovni retailového bankovnictví v 11 zemích po celém světě. Agentura Bloomberg již tenkrát zveřejnila, že odchod se týká České republiky, dále mimo Maďarska také například Japonska, Egypta či Koreje. Na konci roku přišel maďarský web Portfolio se zprávou, že o převzetí retailové divize v Maďarsku od Citigroup se zajímá bankovní skupina Erste. 

Odchod Citi z Maďarska – příležitost pro Erste?

Newsletter