Ruce pryč od Číny, hledejte „lepší“ Asii

Čínský akciový trh byl minulý týden jak na bobové dráze. Nejprve přišel masivní prodej, který byl největší od krizového roku 2008, poté ale nastoupila čínská vláda, aby se pomocí již několikátého opatření proti propadu pokusila negativní vývoj zvrátit.

Vyjma zastavení nových primárních akcií, snížení hlavních úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv, uvolnění podmínek maržového obchodování a povolení obchodovat s akciemi pro největší penzijní fond a státní investiční společnost, byl zaveden zákaz prodeje titulů, v jejichž případě drží investor více jak 5% podíl z celkového počtu.Poslední zmiňovaný krok sice přispěl k patrnému zvratu, ten však neměl dlouhého trvání. Začátkem týdne totiž jak Shanghai Composite, tak i index Hang Seng začaly pozvolně padat.

Tento způsob boje s propadem trhů…

Pro někoho možná signál k nákupu, avšak rozhodně ne pro známého investora přezdívaného „Dr.Doom“, Marca Fabera. Jak řekl ve svém rozhovoru pro server CNBC, na „čínské akcie by ani nesáhl, a to i přes samotný pokles.“ Namísto toho by se mnohem raději zaměřil na perspektivnější asijské regiony, jako je například Vietnam či tituly kasín v oblasti Macau.

„Nakupuji, jakmile jsou trhy podhodnocené, a tedy atraktivní. I tak ale danou pozici nedržím dlouho,“ řekl Faber. „Z těchto důvodů jsme nakupovali na přelomu června a července 2014. Dnes už čínské akcie atraktivní rozhodně nejsou.“

Pozitivně dle „Dr. Dooma“ nevypadá ani samotný výhled druhé největší ekonomiky světa. Pro letošní rok byl nastaven cíl na úrovni 7% růstu HDP. „Ve středu zveřejněná data ohledně růstu budou ale mnohem nižší. Je možné, že čínská vláda bude tvrdit něco jiného, avšak realita je jinde,“ přepisuje Faberova slova CNBC.

Mnohem slibnější sázkou je tedy „lepší Asie“, kterou lze nelézt například na vietnamské akciovém trhu. Ten si během letošního roku připsal 16 %. Hlavní výhodou země je především slušně rozjetá výkonnost ekonomiky a rozumně oceněné akcie. I tak ale Faber varuje, že ve Vietnamu je možné vidět čínský scénář, a to klidně během příštího roku, pokud si tituly udrží růstový trend.

Dalším favoritem známého investora jsou poté akcie hazardních společností provozující herny v oblasti Macau. „Po velmi výrazném poklesu jsem přesvědčen, že se tyto cenné papíry dostaly do nákupní zóny,“ řekl Faber.

Zastaví se čínská vláda?

V rámci zmiňovaného zpomalení druhé největší ekonomiky světa uniklo do éteru možné další opatření, kterým chce vláda dosáhnout svého růstového cíle. Dle informací agentury Bloomberg se chystá možné navýšení kvót dluhových swapů pro místní vlády.

Dosavadní omezení dosahovalo 2 bilionů juanů a mělo sloužit především jako způsob, jak přeměnit vysokonákladový dluh, jehož maturace končí letos, za níkovýnosové municipální dluhopisy. Případné navýšení by tak znamenalo, že místní vlády mohou na své investice použít dodatečný bilion juanů (cca 161 miliard dolarů). Stále je však potřeba, aby danou věc prozkoumaly oficiální orgány.

„V podstatě nejde o nic jiného než levnou půjčku centrální vlády směrem k těm místním. Zároveň jde i o způsob, jak alespoň částečně zahýbat úrokovými sazbami,“ řekl pro Bloomberg Zhao Yang, vedoucí ekonom pro Čínu u Nomura Investment. „Vyšší kvóta tak pomůže lokální garnituře k dalším prostředkům, které bude moci použít na vlastní investice,“ řekl Yang.

Řecko vs. Čína aneb paralela roku 1929

Soudruzi! Ten propad musíme zastavit!

Newsletter