Rudé svíce rizikových měn se v tomto týdnu zelenají

Klíčové body

  • Rizikové měny, včetně koruny, po předchozích ztrátách prudce posilují.
  • Měnový pár EURCZK se chvilkově posunul až na 25,10 EURCZK, zlotý posílil pod 4,80 EURPLN.
  • Hlavní měnový pár se obchoduje výrazně nad 1,1000 EURUSD.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší obchodování se neslo v podobném duchu jako to úterní, když jsme mohli pozorovat značnou ochotu riskovat napříč všemi finančními trhy. Na devizovém trhu jsme sledovali návrat eura nad hranici 1,1000 dolaru a pokračující apreciaci měn regionu. Koruna se dostala až na 25,10 EURCZK, zlotý atakoval 4,75 EURPLN. Na komoditních trzích jsme pak byli svědky dvacetidolarové korekce cen ropy.

Koruna se po týdnu obchodování do strany v pásmu mezi 25,50 až 25,90 EURCZK posunula na silnější úrovně. Spodní hranici pásma prorazila během úterního obchodování a včera v tomto směru pokračovala a rozšiřovala zisky. Po několika intervencích ze strany ČNB na hodnotách okolo 25,85 EURCZK tržní subjekty získaly psychickou podporu pro opětovné nákupy domácí měny. Ke zhruba dvouprocentnímu posílení koruně pomohla i beze sporu lepší tržní nálada, kterou jsme pozorovali napříč všemi finančními trhy.

Z pohledu technické analýzy se koruna držela pod klesající trendovou linií v rámci indikátoru RSI. Tu dnes v ranních hodinách prorazil ve směru vzhůru a pro zbytek týdne je tak pravděpodobný scénář pohybu do strany v pásmu 25,20 EURCZK až 25,50 EURCZK. Koruna se se včera přiblížila i k oblasti rostoucí trendové linie v rámci indexu relativní síly na denním grafu. To je další motivací pro výběr zisků a případné oslabení koruny, které již můžeme do jisté míry pozorovat dnes ráno, když se koruna posunula o 20 haléřů výše od včerejšího kurzového minima. Nadále však hlavním hybatelem s kurzy zůstává vývoj situace na Ukrajině.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

V rámci měn regionu jsme sledovali ještě výraznější posílení v případě polského zlotého. Ten si tento týden připsal již téměř 5 % zisků. Je však třeba mít na paměti, že polská centrální banka po prvotních intervencích z minulého týdne nechala zlotý oslabit na ještě vyšší úrovně než ČNB. Hranice, přes kterou již kurz nepustila, byla až na úrovni 5,00 EURPLN. Tato cenová hladina znamenala více než 11% oslabení zlotého od poloviny února, zatímco koruna za tuto dobu oslabila o zhruba 7 %.

Díky menší rezolutnosti NBP tak zlotý oslaboval k vyšším hodnotám a na čtyřhodinovém grafu porušil rostoucí trendovou linii RSI až v úterý. Po této skutečnosti zlotý posiluje srovnatelnou kadencí, jako před tím oslaboval. K silnějším hodnotám zlotému v úterý pomohla i NBP skrze zvýšení sazeb o 75 bazických bodů, když trhy čekaly půl procentního bodu. Ač zprvu zlotý v reakci na zvýšení sazeb mírně oslabil, do budoucna lze tento krok chápat jako odhodlanost polské měnové autority bojovat s vyšší než očekávanou inflací a slábnoucí měnou.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1062 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,03 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0931 do 1,1081 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,28 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 28,87 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,12 až 25,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,66 do 23,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter