„Ruská válečná lodi, jděte do p***le.“ K sankcím se přidalo i jinak neutrální Švýcarsko

Klíčové body

  • Rubl oslabil na historicky nejslabší úrovně. Situace se vlivem sankcí na obou stranách ještě zdaleka nepropsala. Lze očekávat další propady.
  • Rusko zavádí přísné kapitálové kontroly a omezuje obchodování s ruskými aktivy a platby ve valutách.
  • Vlivem nejistot spojených s válkou na Ukrajině oslabuje koruna a pohybuje se kolem psychologické hranice 25,00 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Evropské a americké sankce přetrhávají vazby mezi globálním finančním světem a ruskými bankami, firmami, ale i běžnými obyvateli. K vymáhání sankcí se přidává i světová bankovní velmoc – Švýcarsko, které si jindy udrželo neutralitu v několika vojenských konfliktech a světových válkách. Zapojení Švýcarska do snahy Západu o pomoc Ukrajině v Ruskem vyprovokovaném konfliktu, kde umírají civilisté, je dalším potvrzením významnosti tohoto konfliktu.

Zavedení výčtu tvrdých sankcí má významný negativní dopad na ruskou ekonomiku a na peněženky nejen Rusů a ruských firem. Rubl stihl od otevření trhů oslabit proti dolaru o zhruba 30 %. To je opravdu velmi výrazný propad, když vezmeme v potaz, že obchodování s rublem je v mnoha regionech světa zakázané či nemožné vinou neochoty uzavřít obchody v rublech nejen s firmami napojenými na ruský režim. I jinak velmi likvidní trh zaznamenal omezení obchodování s rublem, ať už ze strany Ruska či ze strany Západu.

Proč rubl neoslabil více? Velmi marginální vliv mohlo mít zvýšení úrokových sazeb v Rusku z 9,5 % na 20 %. Stále však platí, že se sentiment trhů a situace ve světě do kurzu rublu nestihla ještě ani zdaleka plně promítnout kvůli omezenému obchodování. Globální obchodníci, investoři a firmy se vlivem sankcí potýkají s problémy, jak opustit své pozice v Rusku. I tak lze vnímat četné snahy o hledání legální cesty, jak obchody uzavřít. Cest ubývá, protože vedle řady sankcí a odříznutí vybraných ruských bank od systému SWIFT zakázala moskevská burza zahraničním investorům obchodovat ruská aktiva.

Vladimir Putin navíc přitvrdil kapitálové kontroly a zakázal ruským rezidentům transfer valut do zahraničí. Dále zakázal platby v tvrdých měnách, jako je např. dolar a euro, na zahraniční účty s výjimkou splácení stávajících zahraničních závazků. I špičky Ruska si uvědomují, že reakce na nesplácení dluhu vůči západním věřitelům by mělo obrovské negativní dopady na rubl i ruskou ekonomiku.

I přes řadu omezení můžeme vidět, že každou hodinou narůstá počet firem, které přetrhávají své vazby na ruskou ekonomiku a ruský byznys. Příkladem může být i obrovská energetická firma Shell, která odchází z ruského byznysu s plynem.

Přiostřením situace přirozeně trpí rizikové měny, mezi které patří i česká koruna a např. polský zlotý, které nyní oslabují. Kurz koruny proti euru se podíval přes 25,00 za euro, kde lze aspoň prozatím vidět jistou psychologickou hranici. Naopak v dobách nejistot posiluje dolar v roli bezpečného přístavu. V Roklenu pracujeme s rizikem silnějšího dolaru, než se situace na Ukrajině uklidní.

V následujících dnech a týdnech bude zajímavé sledovat reakce centrálních bank po světě, protože jednou z cen pomoci Ukrajině bude jistě vyšší inflace. Centrální banky se však mohou bát ve stínu válečného konfliktu a nejistoty vývoje situace utahovat měnověpolitické podmínky. Je tak možné, že dojde k odložení očekávaných změn v nastavení měnových politik světových centrálních bank. Více se o této problematice budeme bavit na veřejném semináři Roklen FX, který proběhne zítra od 15:00.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1229 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1140 do 1,1283 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,07 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,72 až 25,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,08 do 22,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter