Ruské zlato skupuje centrální banka

Západní sankce vůči Rusku zasáhly tamní těžaře zlata. Ti nejsou schopni svou produkci dodávat na západní trhy a kupuje ji centrální banka, aby odvrátila krizi v sektoru. Podle zprávy Reuters většina domácí produkce zlata putuje ke komerčním bankám, zejména VTB a Sberbank. Ti ji nadále mohou prodávat buď centrální bance, nebo zahraničním bankám a letos je to kvůli sankcím typicky první možnost.

„Centrální banka nemá jinou možnost, než skupovat veškeré zlato, které nelze umístit západním bankám,“ uvádějí zdroje Reuters. „Pro centrální banku je to cesta, jak podpořit komerční banky a jejich likviditu,“ tvrdí zdroje agentury.

Data Světové rady pro zlato (WGC) ukazují, že zatímco loni ruská centrální banka koupila celkem 77,5 tuny zlata a o rok zpět 75 tun, letos je to již 115 tun. Od finanční krize roku 2008 do poloviny letošního roku centrální banky napříč světem koupily do svých rezerv kolem 1,8 tisíce tun zlata, shrnuje Reuters s tím, že nejaktivnější je právě ruská centrální banka, která svou držbu řádově ztrojnásobila na 1.150 tun. Celosvětově je tak šestou centrální bankou dle rozsahu zlatých rezerv.

Na počátku listopadu, upozornila agentura Reuters, ruská centrální banka připustila, že zlato může použít na platby za dovozy, bude-li to třeba – zejména pokud by standardní platby v amerických dolarech ohrozily devizové rezervy. 

Newsletter