Dolar pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti euru a procyklickým měnám. Polský zlotý drží ztrátu, nehledě na posilující euro proti dolaru. Koruna se posunula pod dnešní otevírací cenu směrem k 25,90 za euro, v mírném zisku je i maďarský forint.

Rusko brzdí průmysl v eurozóně, Francie v režimu zpátečky

Aktivita v průmyslovém sektoru eurozóny v srpnu zpomalila tempo růstu na nejnižší úroveň za více než rok. Nových zakázek ubylo a výkon továren negativně ovlivnilo rostoucí napětí pramenící z rusko-ukrajinského konfliktu.

Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor eurozóny v srpnu klesl na 50,7 bodu z červencových 51,8 bodu. Dosáhl nejnižší úrovně za 13 měsíců, přesto se čtrnáctý měsíc v řadě udržel nad 50bodovou hranicí dělící růst od poklesu. Dnešní revize posunula index o desetinu procenta pod předchozí odhad.

„Ačkoli nějaký růst je lepší než žádný, brzdný účinek rostoucí ekonomické a geopolitické nejistoty na výrobce začíná být patrnější,“ uvedl Rob Dobson, ekonom společnosti Markit, která index sestavuje.

Index PMI pro Německo, které má největší ekonomiku v eurozóně a které je hlavním obchodním partnerem Ruska v EU, klesl na 51,1 bodu, nejníž za 11 měsíců. Spolkový statistický úřad dnes potvrdil, že německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 0,2 %, v souladu s předchozím odhadem. V meziročním srovnání dosáhla pouze růstu o 0,8 %.

Největší obavy podle Dobsona ale vzbuzuje Francie, kde PMI v průmysl klesl na 46,9 bodu. Vykázal tak nejhorší výsledek za 15 měsíců a je hluboko pod 50 body, tedy sklouzl do pásma poklesu.

Newsletter