Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Rusnok a spol. sází na silnou korunu

Byť byl tento týden relativně chudý na ekonomická data, rozhodně jsme se nenudili. Kurz koruny trhal pointervenční rekordy, k čemuž mu nepomohl nikdo jiný než Česká národní banka.

Domácí měna zahajovala týden lehce nad hranicí 25,30 za euro. S tím, jak se přibližovalo čtvrteční zasedání ČNB, kurz postupně zpevňoval na silnější hodnoty. Té vůbec nejsilnější bylo dosaženo na začátku tiskové konference guvernéra Jiřího Rusnoka, a to na 25,16 koruny za euro. Aktuálně kurz mírně oslabil k hranici 25,20 EURCZK.

Bankovní rada ve složení Rusnok, Tomšík, Mora, Benda a Nidetzký (Hampl a Dědek byli omluveni) rozhodla, že zvýší hlavní 2T repo sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 %. Společně s tím byla zvýšena i lombardní sazba, a to o 50 bodů na 1,5 %. Ta diskontní pak zůstala beze změny na 0,05 %. Pravdou je, že úrokový hike byl všeobecně očekáván, tudíž jeho dopad na kurz nebyl nikterak výrazný. O to víc byly sledovány další aspekty – aktualizovaná prognóza a především opětovné zveřejnění očekávané trajektorie kurzu.

Zaměříme-li se na současnou prognózu, ČNB revidovala úroveň letošní očekávané inflace z 2 % na 1,9 %. Výhled HDP byl zlepšen jak pro rok 2018 (z 3,4 % na 3,6 %), tak i pro 2019 (z 3,1 % na 3,2 %). Prokazatelně nejvíce holubičím krokem, alespoň co se týče očekávání trhu, bylo ponechání predikce sazeb (3M PRIBOR) pro letošek na 0,9 %, pro příští rok pak došlo na snížení z 2 % na 1,7 %.

Výhled letošních sazeb, jak se zdá, byl pozměněn především z toho důvodu, že se ČNB evidentně spoléhá na sílící kurz koruny působící na „přirozené“ utahování měnových podmínek. Ostatně nejlépe o tom vypovídá zveřejněný odhad jeho trajektorie:

  • Průměrný kurz pro rok 2018 činí 24,90 EURCZK
  • Odhad pro 1. čtvrtletí činí 25,40 EURCZK
  • Odhad pro 2. čtvrtletí činí 24,90 EURCZK
  • Odhad pro 3. čtvrtletí činí 24,70 EURCZK
  • Odhad pro 4. čtvrtletí činí 24,60 EURCZK

Podle Rusnokových slov by k letošnímu zpevnění mělo dojít díky zvyšování úrokového diferenciálu a díky uvolněné měnové politice Evropské centrální banky. Přispěje rovněž i reálná konvergence ekonomiky spojená s rostoucí produktivitou. 

Co se týče roku 2019, tempo zpevňování domácí měny bude pomalejší, a to například i vinou předpokládaného utažení měnové politiky Evropské centrální banky. Očekávaný kurz pro rok 2019 je pak následující:

  • Průměrný kurz pro rok 2019 činí 24,50 EURCZK
  • Odhad pro 1. čtvrtletí činí 24,60 EURCZK
  • Odhad pro 2. čtvrtletí činí 24,50 EURCZK
  • Odhad pro 3. čtvrtletí činí 24,50 EURCZK

Prvotní reakce kurzu na zveřejnění těchto hodnot bylo zpevnění, postupně však byly zisky umazávány. Zapůsobila totiž slova guvernéra Rusnoka o tom, že trh nemá výše zmíněný odhad považovat za cíl, případně za jakýkoliv preferovaný scénář. Guvernér zdůraznil, že jde o nástroj sloužící ke zvýšení transparentnosti, jehož hlavním účelem je doplnění současné prognózy. 

Jedno je jisté, zveřejněná trajektorie kurzu je dobrým ukazatelem, prostřednictvím kterého je možné odhadovat další koky ČNB. Pokud by kurz domácí měny posiloval rychleji, než centrální banka očekává, pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb se snižuje. Pokud by tomu bylo naopak, tedy kurz by byl citelně slabší, dá se předpokládat, že se debata o vyšších sazbách opět otevře (dnes to na sezení s analytiky ostatně potvrdil i šéf sekce měnové ČNB Tomáš holub).

Každopádně dosud platí, že pokud bude aktuální verze prognózy naplněna, letos bychom se mohli dočkat ještě jednoho zvýšení úroků. Tento krok je však, jak včera potvrdil sám Rusnok, velmi těžké přesně načasovat.

Jak moc je ČNB (ne)přesná

Pravdou ale je, že odhady ČNB nebyly vždy tak přesné. Vypovídá o tom graf, který centrální banka dnes zveřejnila v rámci Zprávy o inflaci a na který upozorňuje hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „ČNB v úvodu nové Zprávy o inflaci ukazuje, že její modelový předpoklad kurzu koruny se v minulosti od skutečnosti velmi lišil,“ napsal Seidler ve svém příspěvku na Twitteru.

„ČNB nově předpokládá zpřísnění měnové politiky zejména prostřednictvím kurzu. To pak znamená menší potřebu zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl dále Seidler. „Domníváme se však, že zpřísňování měnové politiky bude letos ve srovnání s prognózou rovnoměrněji rozloženo mezi kurz a sazby. ČNB tak dle našeho názoru v letošním roce zvýší sazby ještě dvakrát a kurz koruny bude mírně slabší, než předpokládá centrální banka,“ dodal.

Dobré vědět

Dvě zajímavosti na závěr. I přesto, že odhady pracovaly v podstatě se 100% pravděpodobností únorového zvýšení sazeb, guvernér Rusnok vnesl do řad obchodníků určitou nejistotu. Sdělil totiž, že i když se rada jednomyslně shodla na zvýšení úroků, objevily se hlasy tázající se na to, zda by tento krok nemusel být klidně i posunut na později. Zdá se tedy, že optimismus ohledně dalšího postupu ČNB v otázce sazeb by nemusel být tak silný, jako tomu bylo ještě před únorovým zasedáním.

Tou druhou je pak otázka překoupenosti koruny. Rusnok včera řekl, že stále existují určité její „zbytky“ a že nejde o žádné okrajové sumy. Na druhou stranu je potřeba vzít v potaz fakt, jak moc se změnil charakter těchto pozic, vkladů, resp. aktiv. Ještě před několika měsíci se v domácí ekonomice točily tzv. horké peníze, dnes se tyto spekulativní pozice postupně přetváří na investice. Proto jejich aktuální hrozba odezněla, řekl guvernér ČNB. A právě na tato slova dnes zareagoval hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

„ČNB se bála, že zahraniční investoři, kteří nakoupili korunu před exitem, ji prodají a korunu oslabí. Proto začala zvyšovat sazby a toto riziko bylo řadu měsíců pro bankovní radu proinflačním rizikem. Až najednou přestalo rizikem být,“ píše ve svém dnešním ranním reportu Navrátil. „Zajímavé je, že objemově se toto riziko nijak nezměnilo. Pořád tady ty peníze jsou. Jen ČNB ztratila obavu. Protože koruna neoslabila. Protože ČNB zvýšila sazby, aby koruna neoslabila,“ dodal.

 

 

Newsletter