Rusnok jako holubice? Koruně je to jedno

Koruna včera otevírala na 26,07 za euro. Následně však vlivem komentáře ze strany ČNB krátce oslabila až k 26,12 EURCZK, nicméně v průběhu dne se vrátila zpět na otvírací hodnotu. Toto oslabení v kombinaci s mírným posílením dolaru v dopoledních hodinách způsobilo pohyb USDCZK z 21,90 až k úrovni 22,00. Dolar následně uzavřel zpět na 21,90. EURUSD se pak pohyboval v rozmezí 1,187 až 1,191.

Z české ekonomiky byly včera zveřejněny maloobchodní tržby, ty bez automobilů dopadly pod očekáváním, když meziročně rostly o 4,6 %. Na zpomalení segmentu retailu můžou mít vliv vyšší náklady na bydlení případně i preference dovolené v období letních prázdnin. Mnohem lépe dopadla zveřejněná průměrná mzda ve 2. čtvrtletí letošního roku, která vzrostla o 7,6 % nominálně a 5,3 % reálně. Motorem tohoto posunu bylo vedle silného ekonomického růstu i navýšení minimální mzdy na začátku roku, stejně tak i nízká nezaměstnanost, která nutí zaměstnavatele zvyšovat mzdy, aby si zaměstnance udrželi, popřípadě přetáhli od konkurence.

Zajímavou informaci včera přineslo setkání guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka s podnikateli ve Zlíně. Šéf centrální banky uvedl, že nechce vytvářet silná očekávání ohledně navyšování úrokových sazeb. Podle Rusnoka tedy není kam spěchat, spíše je potřeba mít k dispozici ucelenější obrázek o vývoji ekonomiky v podobě aktualizované prognózy. Na základě toho centrální bankéř uvedl, že by případné další zvýšení sazeb preferoval až později, tedy tehdy, kdy bude k dispozici více dat, neboli nová prognóza, což se týká listopadu. 

ING: Sázku na silnější korunu uzavíráme, už není atraktivní

Co se týče dat z Evropy, dopadla téměř dle očekávání. Index PMI služeb v Německu skončil o 0,1 b. výš, než se očekávalo, a to na hodnotě 53,5 b., v eurozóně pak o 0,2 b. níž na 54,7 bodech. U maloobchodních tržeb se odhady trefily na výsledku 2,6 %. Díky těmto doslova „nemastným a neslaným“ výsledkům jsme u eura nepozorovali žádné výraznější pohyby nahoru ani dolů, což by se dnes mohlo změnit například kvůli sílící nervozitě před zítřejším zasedání Evropské centrální banky.

V Evropě bylo dále zveřejněno HDP za 2. kvartál Švýcarska , které skončilo znatelně pod očekáváním (1,1 %) na hodnotě 0,3 %, nicméně s kurzem švýcarského franku to výrazněji nepohnulo. Index spotřebitelských cen (CPI) pak ve Švýcarsku dopadl podle očekávání na 0,5 % meziročně. Dále bylo zveřejněno předběžné HDP za 2. kvartál ve Slovensku a Maďarsku, jejichž hodnoty se shodovaly s predikcemi 3,3 % a 3,2 %. 

Z hlediska dnešního dění bude klíčové sledovat domácí data, a to především průmysl, kde se za červenec čeká +6,7 % meziročně. Jako další bude zveřejněna bilance zahraničního obchodu. Predikce v tomto případě pracuje s deficitem o velikosti -0,6 miliardy korun. 

Koruna report: KLDR opět úřaduje, zvýšení sazeb letos ještě dvakrát?

Rozmezí EURCZK dnes vidíme 26,0 až 26,10, u USDCZK vlivem dnešních statistik můžeme očekávat větší volatilitu v rozmezí 21,80 až 22,0 a stejně tak EURUSD 1,188 až 1,194.

Newsletter