Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Rusnok jako holubice? Koruně je to jedno

Koruna včera otevírala na 26,07 za euro. Následně však vlivem komentáře ze strany ČNB krátce oslabila až k 26,12 EURCZK, nicméně v průběhu dne se vrátila zpět na otvírací hodnotu. Toto oslabení v kombinaci s mírným posílením dolaru v dopoledních hodinách způsobilo pohyb USDCZK z 21,90 až k úrovni 22,00. Dolar následně uzavřel zpět na 21,90. EURUSD se pak pohyboval v rozmezí 1,187 až 1,191.

Z české ekonomiky byly včera zveřejněny maloobchodní tržby, ty bez automobilů dopadly pod očekáváním, když meziročně rostly o 4,6 %. Na zpomalení segmentu retailu můžou mít vliv vyšší náklady na bydlení případně i preference dovolené v období letních prázdnin. Mnohem lépe dopadla zveřejněná průměrná mzda ve 2. čtvrtletí letošního roku, která vzrostla o 7,6 % nominálně a 5,3 % reálně. Motorem tohoto posunu bylo vedle silného ekonomického růstu i navýšení minimální mzdy na začátku roku, stejně tak i nízká nezaměstnanost, která nutí zaměstnavatele zvyšovat mzdy, aby si zaměstnance udrželi, popřípadě přetáhli od konkurence.

Zajímavou informaci včera přineslo setkání guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka s podnikateli ve Zlíně. Šéf centrální banky uvedl, že nechce vytvářet silná očekávání ohledně navyšování úrokových sazeb. Podle Rusnoka tedy není kam spěchat, spíše je potřeba mít k dispozici ucelenější obrázek o vývoji ekonomiky v podobě aktualizované prognózy. Na základě toho centrální bankéř uvedl, že by případné další zvýšení sazeb preferoval až později, tedy tehdy, kdy bude k dispozici více dat, neboli nová prognóza, což se týká listopadu. 

ING: Sázku na silnější korunu uzavíráme, už není atraktivní

Co se týče dat z Evropy, dopadla téměř dle očekávání. Index PMI služeb v Německu skončil o 0,1 b. výš, než se očekávalo, a to na hodnotě 53,5 b., v eurozóně pak o 0,2 b. níž na 54,7 bodech. U maloobchodních tržeb se odhady trefily na výsledku 2,6 %. Díky těmto doslova „nemastným a neslaným“ výsledkům jsme u eura nepozorovali žádné výraznější pohyby nahoru ani dolů, což by se dnes mohlo změnit například kvůli sílící nervozitě před zítřejším zasedání Evropské centrální banky.

V Evropě bylo dále zveřejněno HDP za 2. kvartál Švýcarska , které skončilo znatelně pod očekáváním (1,1 %) na hodnotě 0,3 %, nicméně s kurzem švýcarského franku to výrazněji nepohnulo. Index spotřebitelských cen (CPI) pak ve Švýcarsku dopadl podle očekávání na 0,5 % meziročně. Dále bylo zveřejněno předběžné HDP za 2. kvartál ve Slovensku a Maďarsku, jejichž hodnoty se shodovaly s predikcemi 3,3 % a 3,2 %. 

Z hlediska dnešního dění bude klíčové sledovat domácí data, a to především průmysl, kde se za červenec čeká +6,7 % meziročně. Jako další bude zveřejněna bilance zahraničního obchodu. Predikce v tomto případě pracuje s deficitem o velikosti -0,6 miliardy korun. 

Koruna report: KLDR opět úřaduje, zvýšení sazeb letos ještě dvakrát?

Rozmezí EURCZK dnes vidíme 26,0 až 26,10, u USDCZK vlivem dnešních statistik můžeme očekávat větší volatilitu v rozmezí 21,80 až 22,0 a stejně tak EURUSD 1,188 až 1,194.

Newsletter