Růst amerického průmyslu v červnu uzamkl nejsilnější čtvrtletí za čtyři roky

(Rozšířeno 15:34) Tempo růstu amerického průmyslu v červnu zvolnilo na 0,2 procenta. Dynamika tak dosáhla jen poloviny očekávání a třetiny původního růstu za květen, revidovaného na půlprocento. Přesto červen doplnil čtvrtletí, které bylo pro americký průmysl nejsilnější za poslední čtyři roky a navozující podporu dalšímu růstu americké ekonomiky. Na ten ukazují například i průzkumy regionálních Fedů u firem.

Americký průmysl za duben až červen posílil o 5,5 procenta v přepočtu na výkon celého roku. To je nejlepší výsledek od třetího kvartálu roku 2010. Podporou průmyslu je trvalý růst nových objednávek, zesílené výdaje domácností i optimismus firem ohledně dalšího vývoje ekonomiky. V meziročním srovnání byla celková produkce v červnu vyšší o 4,3 procenta a výkon zpracovatelských odvětví stoupl o 3,5 procenta.

Celková průmyslová výroba zahrnuje továrny, těžbu a energetiku. Pouze továrny dosáhly v červnu 0,1% růstu a polevily tak o 0,4 % za květen. Za kvartál pak růst dosáhl výrazných 6,7 procenta v anualizovaném vyjádření. To je tempo nejsilnější za poslední dva roky.

Dnešní report Fedu rovněž ukázal na setrvání míry využití kapacit v americké ekonomice na 79,1 procenta při očekávaném růstu o pětinu procenta. Ukazatel, který měří rozsah nevyužívaných kapacit a naznačuje budoucí inflační tlaky, zůstává jeden procentní bod pod dlouhodobým průměrem.

Newsletter