Růst české výroby je na ročním maximu a vyhlídky se zlepšují

AKTUALIZOVÁNO – Český zpracovatelský sektor začal nový rok v silné pozici. Růst od prosince posílil u složek výroby, nových zakázek, exportu, zaměstnanosti i nákupů, a zlepšily se i vyhlídky na příštích 12 měsíců.

Aktuální průzkum PMI společnosti Markit ukázal, že tlaky na ceny v průmyslovém sektoru zesílily, což firmy vedlo ke zvýšení vlastních cen nejrychleji za více než tři roky.

PMI se nad neutrálním prahem drží již šest měsíců v řadě a v lednu vzrostl z prosincové hodnoty 53,8 bodu na 55,7 bodu. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Aktuální výsledek signalizoval nejsilnější zlepšení podmínek v českém výrobním sektoru od loňského ledna. K tomuto výsledku přispěly čtyři z pěti komponent hlavního indexu, s výjimkou dodavatelských lhůt.

„První vydání dat PMI za rok 2017 ukázalo na silný výkon českých výrobců. Index PMI vykázal maximum za 12 měsíců díky rychlejšímu růstu výroby, nových zakázek a zaměstnanosti. Data z výroby přicházejí po nečekaně dobrých údajích o listopadových maloobchodních tržbách,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit Trevor Balchin.

Lednová hodnota PMI indexu přes 55 bodů značí pro český průmysl velmi úspěšný start do nového roku. Podle našich odhadů by průmyslová výroba měla letos vzrůst o 3,5 % meziročně a v příštím roce si udržet obdobné tempo, uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. „Ovšem letošní rok přináší sebou několik politických i ekonomických výzev pro českou ekonomiku jako jsou například volby v ČR či Německu nebo opuštění kurzového závazku ČNB,“ dodala.

Podle Petra Gapka z MONETA Money Bank projevilo o českou výrobu zájem nejen samotné tuzemsko, ale i odběratelé za českými hranicemi a v některých případech i trhy za oceánem. Export tak byl další oblastí, ve které bylo dosaženo meziměsíčně lepšího výsledku. Příznivější exportní výsledky navíc vyvolaly u zpracovatelů pozitivní očekávání, že jejich výroba v celém letošním roce poroste.

Newsletter