AKTUALIZOVÁNO – Růst české výroby dál zpomaluje. PMI v dubnu klesl třetí měsíc v řadě z březnových 54,3 bodu na 53,6 bodu. Aktuální hodnota poukázala na nejpomalejší tempo celkového zlepšení podnikatelských podmínek v české výrobě od prosince 2014. Uvedla to dnes společnost Markit Economics.
Sektor ale nepřetržitě roste již tři roky. To je nejdelší růstová řada za bezmála osm let. PMI se navíc v posledním období udržel nad svým dlouhodobým průměrem 52,9 bodu. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.
Dubnový index nákupních manažerů ve výrobě v ČR podle hlavního ekonoma skupiny Roklen potvrzuje ztrátu dynamiky tuzemského průmyslu. „Ta má dva klíčové zdroje. Prvním je prostý fakt, že odbytiště českého exportu jsou našimi produkty do značné míry nasycena. Po takřka tři roky trvajícím každoměsíčním nárůstu objemu nových vývozních zakázek pro české výrobce je takový vývoj do značné míry přirozený. Žádný strom neroste do nebes,“ dodal Kovanda.
Druhým zdrojem je podle něj zpomalování světové ekonomiky, v čele s Čínou. To na české průmyslové podniky a jejich vývoz dopadá zprostředkovaně, zejména skrze zpomalující německý průmysl. Německo je významným obchodním partnerem Číny a část produkce, kterou Číně dodává, vzniká z českých subdodávek.
Jak je na tom v posledních měsících český průmysl? – Roklen24.cz https://t.co/qaoOBDh7uJ prostřednictvím @roklen24 pic.twitter.com/V2XNZMOehj
— Roklen24.cz (@roklen24) 29. dubna 2016
Pokles Indexu svědčil o slabším růstu výroby, nových zakázek a zásob vstupů. Tempo růstu výroby i nových zakázek bylo navíc v dlouhodobém kontextu podprůměrné. Nové exportní zakázky vzrostly 35. měsíc v řadě, růst byl ale za toto období nejpomalejší.
„První sada údajů PMI za druhé čtvrtletí poskytuje další důkaz toho, že rozvoj českého výrobního sektoru od začátku roku povolil. Růst celkových nových zakázek tížila slabá exportní poptávka, spojená s utlumením v německém zpracovatelském hospodářství. Aktuální zvýšení zahraničního obchodu v české výrobě bylo nejslabší v bezmála tříleté řadě expanze. Tlaky na snižování cen mezitím přetrvávaly již čtvrtý měsíc v řadě,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.
Kovanda doplnil, že i přes zpomalující dynamiku, do značné míry přirozenou, si tuzemský průmysl udržuje solidní kondici. O tom svědčí například i to, že každý měsíc po dobu již tří let přibývají v průmyslu nové pracovní příležitosti. Průmysl se tak zásadní měrou podílí na pokračujícím poklesu celkové míry nezaměstnanosti. „V nadcházejících měsících lze očekávat další pokles růstové dynamiky českého průmyslu a postupně i jeho stagnaci. Tento vývoje zapadá do kontextu očekávaného letošního celkově slabšího výkonu tuzemské ekonomiky v porovnání s těžko opakovatelným rokem 2015,“ uvedl ekonom.