Výsledky evropských indexů PMI sice vykázaly pokles, zejména u služeb však byl ve většině případů oproti konsensu mírnější. Euro na data reagovalo posílením k 1,2180 EURUSD. Dolarový index smazal část ranních zisků. Obrat, spolu se silnějším eurem, podpořil měny regionu. Koruna se obchoduje kolem 26,10 za euro.

Růst spotřebitelských cen v eurozóně vedou Velká Británie a Rakousko, české stagnují

Červnová inflace spotřebitelských cen v eurozóně vykázala 0,1% růst proti květnu a otočila ze stejně silného květnového poklesu. Meziroční tempo dosahuje půlprocento, před rokem 1,6 %. Za celou Evropskou unii spotřebitelská inflace mírně stoupla na 0,7 % z 0,6 % v květnu.

Teritoriálně ceny výš táhnou ekonomiky Velké Británie (1,9 %), Rakousko (1,7 %) či Lucembursko (1,2 %). Procentní meziroční růst spotřebitelských cen dosahuje Německo, stagnují pak dle harmonizovaných dat Eurostatu ceny v České republice. Na opačném konci s nejvýraznější poklesem spotřebitelských cen stojí Bulharsko (-1,8 %) a Řecko (-1,5 %). Mírně v negativním teritoriu pak jsou Portugalsko, Maďarsko a Slovensko.

Z pohledu sektorů na vzestup spotřebitelských cen tlačí tabákové výrobky, ceny v restauracích a kavárnách a nájmy. Klesají ceny telekomunikací, ovoce a zeleniny.

Spolu s daty o inflaci na straně spotřebitelů vyšla statistika stavebnictví. To v eurozóně v květnu kleslo o 1,5 procenta, v EU28 jen o desetinu procenta výrazněji vůči dubnu, rostlo o 3,5 %, respektive o 3,2 % meziročně.

Newsletter