Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Růst výroby zvolňuje, inflační tlaky nejslabší v tomto roce

Provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru v červnu stále zlepšovaly. Celkovou expanzi podpořil solidní růst výroby i nových zakázek, přestože tempo v obou případech pokleslo na minimum za pět měsíců, vyplývá z aktuálních výsledků PMI od společnosti IHS Markit.

Růst výroby a poptávky po českém zboží přispěl k největšímu zvýšení zaměstnanosti od března. Cenové tlaky mezitím povolily, a to díky největšímu zmírnění inflace cen vstupů i výstupů v tomto roce.

Hodnotou 56,4 bodu se červnový PMI vyrovnal květnovému a stále vykazoval výrazné zlepšování provozních podmínek v české výrobě. Aktuální cifru podpořil silný růst výroby, nových zakázek i zaměstnanosti. Trh ale čekal zvýšení na hodnotu 57,2 bodu.

„Červnový PMI potvrdil pokračování silného růstu, který jsme pozorovali během první poloviny roku, přestože celková expanze byla mírnější než v prvním čtvrtletí. Společnost IHS Markit ve druhém čtvrtletí snížila svou předpověď meziročního růstu z 5,4 % na 2,6 %,“ uvedla Sian Jones, ekonomka společnosti IHS Markit a autorka zpravodaje.

Dodala, že tempo růstu pracovních míst vzrostlo na maximum za tři měsíce, poháněno vyšší výrobou a novými zakázkami. Firmy přesto hlásily, že nové nábory nedostačovaly k pokrytí kapacit. To se prokázalo největším nárůstem nedodělků od července 2011. „Z hlášení bylo evidentní, že se respondenti obávají, že by již dnes patrný nedostatek pracovní síly mohl ohrozit budoucí růst výroby,“ dodala Jones s tím, že inflační tlaky v sektoru ovšem nadále polevovaly následkem zatím nejslabšího růstu nákladů i účtovaných cen v tomto roce.“

„Český průmysl nadále podává solidní výkon. Potýká se však se nedostatkem vhodné pracovní síly. Naopak registruje v letošním roce zatím nejslabší nárůst cen vstupů, což je příznivý faktor. V uplynulých měsících představovala hrozba zrychlující inflace cen vstupů, například kovů či oceli, vedle nedostatku pracovníků klíčovou obavu českých průmyslníků,“ dodal ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Výroba v červnu vzrostla jedenáctý měsíc v řadě. Podle účastníků průzkumu tomu tak bylo díky vysoké poptávce a s ní spojeným zvýšením objemů nových zakázek. Tempo růstu výroby sice zvolnilo až na nejslabší od ledna, ale stále bylo silné.

Nové zakázky v sektoru přibývaly desátý měsíc v řadě. Tempo růstu bylo minimální za pět měsíců, ale přesto silné. K expanzi této složky podle zúčastněných firem přispěla poptávka od nových klientů jak z tuzemských, tak i zahraničních trhů.

Nové exportní zakázky se zvýšily robustním tempem, které se pohybovalo nad dlouhodobým průměrem této série.

Ceny vstupů vzrostly čtrnáctý měsíc v řadě tempem, které bylo ostré, v tomto roce nicméně zatím nejpomalejší. Účastníci inflaci cen nejčastěji spojovali s vyššími cenami surovin. Čeští výrobci v červnu zvýšili své účtované ceny osmý měsíc v řadě. Svědectví účastníků naznačila, že se do zvýšených cen promítly rostoucí náklady. Podobně jako u nákladů byla inflace cen výstupů nejslabší od loňského prosince.

Zaměstnanost v české výrobě v červnu výrazně vzrostla, a to nejvyšším tempem za tři měsíce. Řada respondentů spojila tvorbu pracovních míst s většími objemy nových zakázek.

 

Newsletter