Akademie

Josef Němeček

Úvodník

Finanční trhy se s reálnou ekonomikou protínají skrze bezpočet úrovní. Pro firmy je akciový a dluhopisový trh zdrojem kapitálu pro investice. Měnový trh a transakce na něm součástí jejich každodenního byznysu. Kondice ekonomiky, vývoj spotřeby či úspor ovlivňují ceny finančních aktiv, která jsou složkou bohatství domácností. Inflace zase investice do jednotlivých druhů finančních i reálných aktiv, podněcuje bubliny na trzích s některými aktivy. Vývoj reálné ekonomiky i finančních trhů vyvolává reakce měnové i fiskální politiky. Propojení finančních trhů a reálné ekonomiky je rozvětvené, a proto je - ač samy akcie či dluhopisy jsou vůči vývoji celkové ekonomiky v předstihové roli – pro finanční trhy klíčové vývoj v ekonomice bedlivě sledovat.

Proč tento seriál? Pokusíme se vám toto sledování usnadnit, zpřehlednit, stát se srozumitelným průvodcem tím, jak finanční trhy „čtou“ ekonomiku. Proč? Protože trhy prošly zejména od přelomu tisíciletí prudkým rozvojem technologií i zásadní proměnou podmínek svého fungování: propojování, prudký rozvoj obchodních nástrojů, přesun obchodování k elektronickému, prudké zrychlení toku dat a informací i zpracování transakcí. Ruku v ruce s rozvojem trhů i složitosti ekonomiky jsou rozvíjeny ukazatele, které finanční trhy i reálnou ekonomiku už jen zpětně nepopisují, ale především se snaží předpovědět alespoň blízký vývoj.

Josef Němeček

Poslední články

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Desatero předbíhačů, odstíny Béžové knihy a malý poklad

Průzkumy a cyklické indikátory, ekonomice předstihové, předpovídající. Některé z nich jsou spíš promyšleným modelem než pouhým jednoduchým číslem. V seriálu AKADEMIE pokračujeme v jeho stěžejní části. Po důvěře spotřebitelů, která je pověstnou křišťálovou koulí, předpovědí především pro statistiky příjmů a výdajů a tím výkon celé ekonomiky a dále takzvaných PMI míříme mezi další složené dopředu hledící ukazatele a za daty lokálních Fedů, která jsou velmi cenná pro vývoj celé americké ekonomiky…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Greenspan zvedl telefon. Teď „to“ skvěle předpovídá ekonomiku

Průzkumy a cyklické indikátory, ekonomice předstihové, předpovídající. Některé z nich jsou spíš promyšleným modelem než pouhým jednoduchým číslem. V seriálu AKADEMIE se posouváme k jeho stěžejní části. Po důvěře spotřebitelů, která je pověstnou křišťálovou koulí, předpovědí především pro statistiky příjmů a výdajů a tím výkon celé ekonomiky, pokračujeme takzvanými PMI. Co to je a proč má smysl to sledovat? Zůstaneme ještě hlavně ve Spojených státech.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Nálada jako křišťálová koule

Průzkumy a cyklické indikátory, ekonomice předstihové, předpovídající. Některé z nich jsou spíš promyšleným modelem než pouhým jednoduchým číslem. V seriálu AKADEMIE se posouváme k jeho stěžejní části. Začneme důvěrou spotřebitelů, která je pověstnou křišťálovou koulí, předpovědí především pro statistiky příjmů a výdajů a tím výkon celé ekonomiky. Zůstaňme u té americké.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Akademie: O tom, kdo je srdcem americké ekonomiky

Závěr minulého týdne přinesl velmi špatná čísla z americké ekonomiky. Studenou sprchu znamenal kvartální růst, o více jak polovinu slabší proti odhadům ekonomů a analytiků dle Bloomberg. 1,2 % místo vyhlížených 2,5 %. Negativní revizí navíc prošel růst za první čtvrtletí.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Zaslouží HDP pozornost? V čem je jiný ten americký?

Opusťme Fed a měnovou politiku a postupme v seriálu Akademie na žebříčku sledovanosti amerických ukazatelů z ekonomiky o jeden stupeň níže. Tam se nachází číslo, které popisuje americkou ekonomiku jako celek. Hrubý domácí produkt. Jaké jdou záludnosti amerického údaje proti evropskému nebo českému? Co kritizují někteří ekonomové a doporučují sledovat namísto tohoto čísla? Nejprve trocha faktů, hned potom polemika.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Zásadní číslo, které nejen Fed marně vyhlíží

Současná pozice Fedu? Hlavní úroková sazba zůstává na dosah nuly (tedy 0,25-0,50 %). S výraznějším růstem úrokových sazeb Fed počítal nejdříve v roce 2016, tyto sázky ale postupně ochládají se špatnými daty z amerického trhu práce. Fed chce vidět stabilní zlepšení na trhu práce a ekonomiky celkově, než o případné další změně kurzu měnové politiky rozhodne. Zároveň, superuvolněná politika zůstane po delší období, pokud nedojde k akceleraci inflace. INFLACE.

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Akademie: Co je a dělá Fed

V prosinci letošního roku uplyne už 103 let od vzniku americké měnové autority, Federálního rezervního systému (Fed). Založen byl v hospodářsky turbulentní době přelomu 19. a 20. století ve snaze stabilizovat americkou ekonomiku, zejména cenovou hladinu a zaměstnanost. Krom toho Fed vykonává roli banky bank a je regulatorním orgánem, dohlížejícím na bankovní sektor. A právě na podrobnosti kolem něj se podíváme v dnešním díle AKADEMIE poté, co jsme se v předchozích dvou dílech podívali podrobně…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Americký trh práce: Jak se v tom vyznat a nápověda Goldman Sachs

Ostře sledovaná čísla z amerického trhu práce finančním trhům často připraví perné chvíle a rozporuplnou situaci v podobě „nekonsistentního vývoje“: jako i tento pátek například zdánlivě nelogicky souběžně klesá tvorba nových pracovních míst (payrolls) i míra nezaměstnanosti. V předchozím díle seriálu Akademie jsme si popsali klíčové údaje, které o americkém trhu práce vypovídají a teď si zkusíme vysvětlit jejich provázanost a souvislosti a to, co je cílem tohoto seriálu: co doopravdy sledovat…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Payrolls a spol. Nejsledovanější americké číslo umí otřásat trhy

Skok hlavního měnového páru eurodolaru o plné dva centy, sražení celé Wall Street, razantní obrat v sázkách na blízké chování Fedu v jeho měnové politice. Snad nic nemůže na aktuální díl seriálu Akademie přihrát důrazněji, než statistika z amerického trhu práce, zveřejněná tento pátek. A to, co se v reakci na ni dělo na trzích. „Payrolls“, údaj o tvorbě pracovních míst v americké ekonomice, je dalece nejsledovanějším číslem z ní a my se dnes pokusíme zprostředkovat ke snadnému pochopení všechny…

Zatím žádné komentáře

Buďte první diskutující

Když jdeme po slevách a nefrčí plastiky, tryskáče ani krokodýli

Na sklonku víkendu se v seriálu Akademie podíváme na nevšední indikátory, zkoumající náladu a kondici nás, spotřebitelů. Část z nich je racionálních, část odlehčených, část úsměvných. Svou logiku, vypovídací schopnost, téma na přemýšlení a zapojení selského rozumu ale mají všechny.

Další články

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.