Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Nordhaus a Romer

Jubilejní padesáté vyhlášení Nobelovy ceny za ekonomii ocenilo přínos dvou velikánů současné ekonomie, Williama D. Nordhause a Paula M. Romera. Oba patřili už v předchozích letech mezi horké kandidáty. Nobelova cena byla letos udělena za za integraci klimatických změn a technologických inovací do makroekonomických analýz.

Sedmička je komplet. Zeman jmenuje do bankovní rady ČNB Holuba

O nové bankovní radě České národní banky je ode dneška jasno. Druhým novým členem bude Tomáš Holub (44). Informaci Lidovým novinám potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Holub od roku 2004 vede měnovou sekci ČNB a patří k podporovatelům intervencí. Právě on v podkladech pro bankovní radu navrhoval stále další prodlužování kurzových intervencí, napsal deník. 

ČNB jako koncentrace kvality aneb (ne)efektivní alokace ekonomů v ČR

Mediální pozornost věnovaná zvyšování úrokových sazeb vysoce překračuje význam měnově-politických kroků. Měnová politika je v dnešní situaci v České republice především otázka rutinních parametrických změn. To je do jisté míry dáno i nastavením institucionálního rámce fungování centrální banky, reputací, pracovní kulturou a množstvím kvalitních ekonomů. Ti naopak chybí v jiných veřejných rolích, kde jich je třeba a kde by mohli být pro společnost i užitečnější. To však není chyba ani ekonomů…

Porušit pravidla mezinárodního obchodu není vždy na škodu

„Pokud se poměry nezlepší, vystoupím ze Světové obchodní organizace,“ řekl na konci srpna prezident Trump. Jeho agresivní politika a porušování pravidel mezinárodního obchodu je tématem číslo jedna v byznysu i politice. Nedávná analýza publikována think tankem Atlantická rada však uvádí, že porušení těchto pravidel nemusí mít vždy negativní vliv na světový obchod. Jaká pozitiva může přinést?

Arabská tragédie. Nezaměstnanost mladých, podzaměstnanost žen

Jak Spojené státy, tak řada evropských zemí, mezi nimiž se nachází i Česká republika, se v současné době mohou pochlubit skvělými čísly z trhu práce, o kterých se jim ještě před pár lety ani nesnilo. Docela jiná situace však panuje na Středním východě a v Severní Africe. Některé tamní země sice bývají skloňovány spolu s termíny politická či bezpečnostní krize, nicméně Světové ekonomické forum (World Economic Forum, WEF) již zhruba před rokem upozorňovalo, že region MENA (Middle East and North…

Termín „akomodativní“ vyřazen. Politika se nemění, ujišťuje šéf Fedu

Federální rezervní systém dle očekávání zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů do pásma 2,00-2,25 %. Medián odhadované trajektorie sazeb však zůstává v předchozí podobě. Co se změnilo, je forward guidance Fedu – vyškrtnut byl termín „akomodativní“ měnová politika. Ve skutečnosti, ale o žádnou extrémní změnu nejde, ujistil trhy guvernér Jerome Powell.

Další články

Právě se stalo

Další zprávy

Nejčtenější

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.