ECB promluvila. Tak skončí program kvantitativního uvolňování

Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání rozhodla o dalších krocích v rámci utahování měnové politiky. Program kvantitativního uvolňování by na základě toho měl skončit v prosinci 2018. Ještě předtím bude jeho měsíční objem snížen z 30 miliard euro na 15 miliard.

Fed zrychluje tempo zvyšování sazeb. Letos porostou ještě dvakrát

Americké úrokové sazby jsou opět o něco vyšší. Federální rezervní systém po dvoudenním zasedání rozhodl dle očekávání trhu o zvýšení hlavní sazby o 25 bazických bodů. Vedle toho byla upravena i prognóza, která nově pracuje s celkem čtyřmi koly navyšování sazeb během letošního roku. Guvernér Powell pak následně oznámil, že se tisková konference bude od ledna 2019 konat po každém zasedání měnového výboru.

Jak (ne)číst data z českého trhu práce

S rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti se do českých médií vrací téma přehřátého trhu práce, a to minimálně jednou měsíčně vždy, když MPSV zveřejní nové statistiky. V rámci komentářů a textů expertů se však občas setkáme se špatnou interpretací některý dat. V poslední době šlo především o počet a strukturu nově vzniklých pracovních míst.

Získat hypotéku bude obtížnější. ČNB zavádí nové limity

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banka zavádí nové limity na hypotéky. Od října rozšiřuje svá doporučení pro poskytování hypotečních úvěrů o požadavky na výši příjmu. Centrální banka také zvyšuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,50 procenta s platností od 1. července 2019. Podle ČNB vzrostla rizika spojená s pokračující expanzí bankovních úvěrů a možným podceňováním rizik bankami i klienty. 

Dva důvody, proč bude ČNB jednat

Česká národní banka má minimálně dva důvody, kvůli kterým by mohla přistoupit k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb oproti současné prognóze. Tím prvním je slabší koruna, druhým pak tempo růstu reálných mezd.

Další články

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.