Sazby Fedu porostou. Silný jestřábí signál však chybí

Členové měnového výboru Federálního rezervního systému očekávají rychlejší růst americké ekonomiky i inflace. Trh se tím pádem může připravit na pokračování v postupném zvyšování úrokových sazeb, stojí v zápisu z lednového zasedání Fedu. 

Soukromý dluh jako klíčová proměnná v predikci další krize

V roce 2017 vydal profesor Steve Keen krátkou publikaci s názvem “Can We Avoid Another Financial Crises?”, která přináší, nebál bych se říci, převratný pohled na minulé i budoucí finanční krize a stala se velmi diskutovanou polemikou mezi odbornou veřejností například ve Velké Británii. S čím novým tedy vlastně přichází?

Státy proti neřestem? Kuřáci a alkoholici se rozpočtům vyplatí

Kuřáci a náruživí pijáci alkoholu, jakož i lidé trpící velkou nadváhou, bývají často považováni za nepřítele nejen pro svoje vlastní zdraví, ale také pro veřejné rozpočty. V porovnání s člověkem, který takovými neřestmi netrpí, lze totiž předpokládat, že budou častěji trpět různými nemocemi a chronickými obtížemi, což vyvolává zejména dodatečné náklady pro zdravotnický systém.

Inflace roste pomaleji. ČNB to k ničemu „nevyprovokuje“

České ceny dále rostou, ovšem pomaleji, než se čekalo. Inflace měřená indexem cen spotřebitelů v lednu vzrostla meziměsíčně o 0,6 % a meziročně o 2,2 %. První číslo bylo mírně pod odhadem trhu na 0,7 %, druhé bylo v souladu s predikcí. Prognóza České národní banky sice počítala s meziročním tempem o velikosti 2,3 %, lednový výsledek ji ale i tak k ničemu „nevyprovokuje“.

Zpátky do lavic aneb Význam známek pohledem ekonomů

O důležitosti vzdělávacích institucí, kvalitních učitelů a o (ne)dostatečném financování českého školství bylo, i díky nedávným předvolebním diskuzím, řečeno mnohé. Nikdo se však nepozastavil nad otázkou, byť pro většinu naprosto jednoduchou až malichernou: Kde se bere školní známka na vysvědčení a co vůbec vypovídá o procesu učení? Pod pokličku jejího vzniku a tomu, co vůbec samotná známka říká, se ekonometrickým pohledem podívali ekonomové think tanku IDEA Daniel Münich a Tomáš Protivínský.

Další články

Právě se stalo

Další zprávy

Nejčtenější

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.