Šance tvrdého brexitu roste. Britové stojí na tenkém ledě

Klíčové body

  • Čas pro uzavření obchodní dohody mezi EU a Británií se neúprosně krátí.
  • Jednání se za měsíc prakticky nikam neposunula a stále naráží ve stejných oblastech.
  • Libra sice posiluje, tvrdý obchodní brexit by pro ni ale znamenal extrémní oslabení.
Zdroj: Depositphotos

Brexitová obchodní dohoda – část finální. Dění okolo obchodního brexitu je tématem roku, k jejímu dosažení jsme podle desítek zdrojů byli blízko již nespočetněkrát. Naposledy jsme o brexitu psali minulý týden, kdy se zdálo, že by dohody mělo být dosaženo do konce týdne, tedy do konce listopadu. Již tehdy jsme byli skeptičtí a jak vidno, dohoda stále podepsána není. Jaký je tedy aktuální stav a nálada mezi vyjednavači, případně jak na něj reaguje kurz libry?

Nejprve si můžeme shrnout několik výroků, které v posledních dnech zazněly z úst vyjednavačů nebo osob blízce spojených s jednáním. Irský ministr zahraničních věcí Coveney v pondělí řekl, že by dohody mohlo být dosaženo tento týden. Čas sice dochází, i Británie si to uvědomuje, proto tento týden bude pro vyjednávání zásadní. Hned odpoledne tuto naději naboural nejmenovaný zdroj z EU, kterého citovala agentura Reuters. Ten prozradil, že víkendová jednání nebyla konstruktivní, byla velmi složitá a ve vzduchu nadále zůstávají neshody ve třech zásadních oblastech.

V úterý ráno další nejmenovaný zdroj z EU oznámil, že pokud nebude dohody dosaženo ve středu nebo ve čtvrtek, tak EU zahájí pohotovostní plán pro scénář tvrdého obchodního brexitu. Přeji hezké páteční ráno bez brexitové obchodní dohody a jen připomínám, že libra se dnes vůči americkému dolaru obchoduje na nejsilnějších hodnotách od minulého roku. Ještě chvíli ale zůstaňme u komentářů z řad vyjednavačů.

Ve středu pesimistickým tónem přispěl i brexitový vyjednavač Barnier, který podle diplomatického zdroje řekl, že v jednáních stále přetrvávají spory ve třech hlavních oblastech a že je možné, že dohody dosaženo nebude. Jinými slovy v jednáních nedošlo k posunu již měsíc a nyní hlavní vyjednavač za EU sám prohlásil, že k dohodě možná vůbec nedojde. Zda to byla jen taktika, která měla britskou protistranu donutit k ústupkům, nevíme, nicméně fakt, že k žádnému zásadnímu průlomu v jednáních nedošlo, je evidentní a s tikajícím časem se šance na tvrdý obchodní brexit zvětšuje.

Po tomto výroku následovalo několik dalších v podobném tónu a začalo se mluvit o možném prodloužení přechodného období v nevyřešených oblastech. To se však nelíbí tvrdohlavému britskému premiérovi Johnsonovi, který obratem uvedl, že dal jasně najevo, že brexitové tranzitní období skončí koncem roku. No a aby toho nebylo málo, tak včera ráno se vynořila zpráva, že v případě, kdy by EU ustoupila Británii v požadavcích ohledně dohody, ji bude Francie vetovat.

V jaké situaci se tedy momentálně nacházíme? Britové si stojí za svým a nehodlají ustoupit, ač je jakákoliv dohoda silně v jejich zájmu. Evropské unii by samozřejmě také vyhovovalo dosažení obchodní dohody, ale případné dopady tvrdého brexitu by znamenaly značně citelnější ztráty pro Spojené království. Od Britů se tak dá očekávat vyčkávací hra do poslední chvíle ve snaze dočkání se ústupku ze strany EU, které však v posledních dnech evidentně dochází nervy. To Británii rozhodně nehraje do karet, a tak se Britové v případě přistoupení k dohodě budou muset smířit s tím, že se nebude jednat o jimi vysněnou formu dohody, kterou si po odhlasování brexitu a před začátkem vyjednávání představovali.

Jakákoliv dohoda ale bude pro libru pozitivní zprávou. Britská měna během eskalace těchto vyjednávání prakticky konstantně posiluje a trhy tak dávno zacenily výsledek podepsání dohody. Případný úspěch v rámci jednání by tak měl mít omezený dopad, alespoň co se týče měnového páru EURGBP. V případě páru GBPUSD bychom byli pravděpodobně svědky silnějšího posunu, jelikož by tento fakt dále podpořil globální risk-on náladu, která by vyústila v ještě slabší dolar, který se už i tak pohybuje na nejslabších hodnotách za více než dva roky ve vyjádření dolarového indexu.

Libře samozřejmě mimo dobré nálady napříč světovými trhy nahrává i schválení vakcíny v Británii, která je v tomto ohledu první zemí na světě. Dále je pak na straně britské měny konec plošného lockdownu a včerejší dobrý výsledek indexu PMI ze sektoru služeb, který v listopadu dopadl téměř o dva body lépe, než kde se nacházela tržní očekávání. Hlavním rizikem je stále absence zacenění tvrdého brexitu, když podle dat CFTC reportu sledujícího otevřené pozice nekomerčních subjektů libra zůstává silně přeprodána. Nadále přetrvávající diskrepance mezi tímto indikátorem a vývojem kurzu libry tak vytváří podhoubí pro extrémní oslabení libry v případě, kdy by došlo na tvrdý obchodní brexit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2154 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2100 do 1,2203 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,42 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,34 až 26,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,64 až 21,84 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter