Sankce bolí. Moskevský patriarchát fandí islámskému financování

Zastánci islámského financování získali v Rusku silného spojence. Ruská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu je největší církevní institucí v rámci Ruské federace. Stejně jako všech ostatních, i jí se dotkly zavedené západní sankce. Z toho důvodu se začala poohlížet po alternativních způsobech financování, mezi které patří i islámský finanční systém.

I přesto, že ruský ministr financí minulý měsíc zavrhl návrh zákona usnadňující činnost poskytovatelům tzv. alternativních způsobů financování, zástupci ruské pravoslavné církve už jednají s dolní komorou ruského parlamentu ohledně zavedení systému půjček, který nezahrnuje platbu úroků. Podpora ze strany ruské církve je přímo požehnáním pro islámskou finanční lobby. Počet obyvatel Ruské federace dosahuje 146 milionů, z toho odhadem sto milionů uznává Moskevský patriarchát. To z církve dělá jednu z nejvlivnějších institucí v celé zemi.

Investovat můžete i s koránem v kapse

„Etický základ islámského financování se může jevit ruské pravoslavné církvi jako přitažlivý,“ řekl pro agenturu Bloomberg Emad Mostaque, specialista rozvojových trhů z konzultační společnosti Ecstrat. „Západní sankce stále pokračují, proto je 1,3 bilionu dolarů islámského kapitálu pro Rusko silně přitažlivou záležitostí,“ dodal.

Právní změny

Dolní komora ruského parlamentu, tzv. Duma, plánuje opět otevřít debatu ohledně již dříve navržených právních změn, které zahrnují odstranění technických překážek alternativních způsobů financování, včetně dvojího zdanění. Zástupci ruské pravoslavné církve jsou taktéž součástí komise, která o těchto změnách bude vyjednávat.

„Je dobře, že se v Rusku projednává téma alternativního financování,“ řekl Vsevolod Chaplin, mluvčí Moskevského patriarchátu. „Tomuto tématu věnovali křesťané, na rozdíl od islamistů, minimální pozornost . Teď je čas, aby se to změnilo,“ dodal.

Zájem bank

Islámský finanční systém je založen na právu „šária“. To varuje před bohatstvím, které bylo získáno nepoctivým způsobem, tzn. na úkor ostatních nebo bez vynaložení vlastní činnosti. Základem je princip obchodování, které je preferováno před půjčováním na úrok. Ten je tedy, stejně jako jakákoliv spekulace, zakázán. Celý systém v podstatě funguje na principu sdílení zisku i ztrát, čímž se vytváří rovnocenné partnerství mezi věřitelem a dlužníkem. Dle odhadů společnosti EY by se islámský finanční systém mohl do roku 2018 téměř zdvojnásobit.

Rostoucí celosvětové obliby si všimly i samy ruské banky. Státní agentura Interfax během minulého týdne odcitovala výkonného ředitele největší ruské banky Sberbank, který na otázku ohledně alternativních forem financování opáčil, že jeho banka „udělá vše, co může usnadnit rozvoj finančního průmyslu.“ Obdobně je na tom i státní Vnesheconombank, která již v prosinci minulého roku vyjádřila zájem o prodej první emise islámských dluhopisů.

Rusko rozhodně potřebuje diverzifikaci svého finančního systému, což si uvědomuje i zahraničí. Islámská rozvojová banka již plánuje setkání se zástupci ruské centrální banky, kde budou projednány možnosti budoucí spolupráce.

MMF: Islámské financování může být bezpečnější, než běžné

Japonský zájem o islámské finance

Newsletter