Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Sankce proti Rusku aneb vrtochy politiků, rána pro firmy a akcie za hubičku?

Nové sankce proti Rusku ze strany EU týkající se ropného průmyslu, obchodu se zbraněmi, dodávek vyspělých technologií, obchodu se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor a i finančního sektoru vyvolávají nespočet reakcí a spekulací o tom, kdo vlastně bude poškozen nejvíce.

Sankce bez kýženého efektu a nepřiznaná studená válka?

Cílem je samozřejmě poškodit především Rusko – prozatímním výsledkem je oslabení rublu, pokles akciových trhů reprezentovaných indexem Micex o 8,5 % během posledních šesti týdnů a varování, že ruská ekonomika se může lehce navrátit do recese. Zaznívají však i názory, že sankce mohou naopak ruskou ekonomiku posílit – mimo jiné proto, že domácí firmy budou nuceny převzít výrobu a země se bude moci rozvinout na do té doby slabší sektory, závislé na dovozu ze zahraničí. To je však možná  příliš optimistický scénář.

Jak ukazují studie v rámci knihy Economic Sanctions Reconsidered z roku 2007, je velmi těžké sankce přesně nadefinovat, zamířit a implementovat, a proto většinou nemají kýžený efekt. V případě silných evropských obchodních vazeb na Rusko, důležitost dodávek ruského plynu do Evropy a provázanost jednotlivých firem tak sankce jistě z části poškodí i firmy a obchod v EU i USA.

Ruský diplomat Leonid Moiseev v rozhovoru pro CNBC prohlásil, že Rusko vnímá USA i Evropu stále jako spojence a ne jako protivníky. Zároveň však upozornil, že Rusko připravuje odpověď na uvalené sankce. Ty mohou mít formu víz pro americké občany spolu s ekonomickými sankcemi proti USA i EU. USA i ruští diplomaté však zároveň odmítají, že by šlo o další studenou válku.

Oslabující rubl a akcie ve výprodeji

Jaký bude mít tato přetahovaná o sankce dopady na jednotlivé firmy, zatím není jasné. Ruský akciový trh však po oslabování během posledních šesti týdnech dnes přidává. Během posledních šesti týdnů spadl o 8,5 %, dnes přidává 2 %. A zaznívají názory, že přesně nyní je ta chvíle, kdy se vyplatí do ruských akcií investovat. A to hlavně proto, že jsou nyní skoro za hubičku. Již na začátku roku byl ruský akciový trh jedním z nejlevnějších na světě, nyní ještě zlevnil – ukazatel P/E je aktuálně na hodnotě 5, čínský trh obchoduje na úrovni 10násobku zisků společností. Pro srovnání, evropské akciové trhy reprezentované indexem STOXX Europe 600, obchodují na 15,5násobku zisku začleněných společností.

Někteří analytici tak vidí v ruském trhu příležitost, protože nevěří, že by měly sankce trvalejší a závažnější dopad na rozvoj ruské ekonomiky a business jednotlivých společností. Ano, levné opravdu jsou a jsou nyní pod tlakem, jelikož se investoři z těchto investic stahují. Například z amerického fondu zaměřeného na ruské ETF fondy, vybrali investoři jen za minulý týden investice za 12 miliard dolarů.

Levné, ale bez zdroje financování

Je však nutné vzít v potaz, že velkým rizikem vyplývajícím z uvalených sankcí je financování jednotlivých společností, kterým hrozí, že zůstanou odstřihnuté od světových kapitálových trhů. Bude velmi těžké najít nový zdroj financování, který nabídne podobné možnosti – od roku 1998 ruské firmy získaly pomocí zahraničních dluhopisových a akciových trhů více než 600 miliard dolarů.

V současnosti podle dat agentury Bloomberg drží ruské firmy dluhopisy vydané v eurech nebo dolarech v celkové hodnotě 165 mld. dolarů. Dalších 100 mld. dolarů mají vypůjčených ve formě offshore syndikovaných úvěrů. Prodejem amerických depozitních certifikátů (ADR) a globálních depozitních certifikátů (GDR), které jsou dalším způsobem zajištění zahraničního kapitálu, získaly ruské firmy 40 miliard dolarů. Takovéto objemy nového financování budou pro čínské banky, které zůstávají na straně Ruska, velmi těžké nahradit, a to i v kombinaci s dalšími zdroji. V této souvislosti jsou jako alternativní zdroj kapitálu zmiňovány kromě Číny i Jižní Korea, Katar a Spojené Arabské Emiráty.

Dopady samozřejmě pocítí především banky. Evropská unie včera oznámila, že zakáže státem vlastněným bankám v Rusku prodávat akcie nebo dluhopisy na hlavních kapitálových trzích. Transakce se údajně netýkají syndikovaných úvěrů.

Spojené státy transakce s ruskými bankami již zakázaly – zákaz se týká například institucí jako OAO Bank Rossiya, OAO InvestCapitalBank, OOO SMP Bank nebo OAO Sobinbank. Včera se sankce USA zaměřily především na ruské banky VTB, Ruskou zemědělskou banku a Moskevskou banku. S těmito bankami bylo ze strany USA zakázáno provádět jakékoli transakce nebo poskytování financování. Přitom téměř polovina dluhu banky VTB je upsána v eurech nebo dolarech.

Je šance na happy end?

Podle některých názorů může Rusko situaci zvládnout v krátkém časovém horizontu, možná ve střednědobém. “Snad Putinovi dojde, co se tímto EU i USA snaží říci, všechny strany se vrátí k racionalitě a usednou k dalšímu jednání,” komentoval situaci Michael Ganske, šéf rozvojových trhů v Rogge Global Partners.

Newsletter