Saxo Bank: Prodejte akcie a dejte si oraz

Dánská investiční banka Saxo se pravděpodobně řídí známým investičním pořekadlem „sell in May and go away“. Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank, radí investorům, aby prodali akcie, které za poslední rok nakoupili, nechali si hotovost a udělali si alespoň půlroční prázdniny od dalšího obchodování.

Strategie „sell in May and go away“ je založena na představě, že investor, který prodá své akcie v dubnu a na trh se vrátí až v listopadu, se vyhne několikaměsíčnímu, silně volatilnímu období, jež by mohlo snadno umazat veškeré dosažené výnosy. Dle Jakobsena je tato myšlenka letos umocněna očekávaným zvýšením amerických krátkodobých sazeb.

„Pravděpodobné zvýšení amerických sazeb zesílí volatilitu trhu, což ohrozí veškeré zisky, kterých investoři za poslední dva roky dosáhli,“ přepisuje Jakobsenova slova agentura Bloomberg. „Když už nic jiného, investoři by měli zredukovat své akciové portfolio na úroveň prvního ledna minulého roku. Dosažené výnosy si ponechejte jako hotovost a užijte se dlouhé a příjemné prázdniny. V opačném případě nic nevyděláte, nýbrž na sebe vezmete veškerá rizika prudkého poklesu,“ radí ekonom.

Vyjma zvýšení sazeb ohrožuje akciové trhy i zpomalení čínského realitního trhu, které silně omezuje poptávku po komoditách a tím i celkový ekonomický růst země. Americká ekonomika se zase prohýbá pod vahou horších než čekávaných dat. V neposlední řadě ekonom poukazuje na expanzivní činnost centrálních bank v Evropě i Asii.

Největší zklamání? Data z USA

Právě uvolněná měnová politika stojí dle Jakobsena za přílišným nadhodnocením akciových trhů. Nízké sazby a programy podněcování výdajů jsou ve hře už tak dlouho, že se jejich schopnost podpořit další růst postupně vytrácí. V tomto směru hovoří ekonom především o Evropě. „Problémem evropského kvantitativního uvolňování je jeho pozdní spuštění. I sami autoři tohoto programu si uvědomují, že to nebude QE, co vyvede Evropu ze situace nízké inflace.“

I přes velkou nadhodnocenost akciových trhů, spatřuje Jakobsen dvě investiční příležitosti, a to v energetickém a těžebním sektoru. Oba tyto segmenty si vinou levné ropy prošly silnými propady, které z nich však udělaly zajímavou investici do budoucna. Obzvláště pak dojde-li na opětovný nárůst cen „černého zlata“.

Newsletter