Saxo: Tahle komodita jde tvrdě proti fundamentům

Investujete do komodit? Pokud ano, mohla by vás zaujmout aktuální situace na, pro většinu investorů ne zcela všedním, komoditním trhu. Řeč je o kukuřici. I přesto, že její sklizeň má být letos vůbec největší, cena se pohybuje opačným směrem. Jak je to možné? Odpověď přináší Saxo Bank.

Před asi největší letošní zprávou o sklizni obchodovaly trhy s kukuřicí minulý týden potichu. Zpráva World Agriculture Supply and Demand Estimate report (WASDE) amerického ministerstva zemědělství zveřejněná 12. srpna byla v této sezóně první, která zahrnovala nejen informace o počasí, ale i údaje o jarní úrodě získané díky průzkumům.

Zpráva nakonec přinesla několik velkých překvapení: předpokládaná sklizeň jak kukuřice, tak i sojových bobů díky příznivému červencovému počasí předčí očekávání. Sklizeň těchto dvou hlavních plodin bude letos podle USDA vůbec největší a výše uvedená tabulka ukazuje, že výsledky, zejména u kukuřice, daleko překračují očekávání analytiků.

Poté, co kukuřice po zveřejnění zprávy spadla na sedmileté minimum, dokázala nakonec ztrátu vyrovnat a den uzavřít dokonce výš. Chceme-li porozumět proč, musíme se podívat na to, jaké pozice zaujaly před vydáním zprávy hedgeové fondy. Osm týdnů neustálého prodeje vedlo k tomu, že čisté pozice kukuřice spadly z dlouhých pozic ve výši 252 000 lotů, tj. 1,26 mld. bušlů, na krátkou pozici 137 000 lotů (685 milionů bušlů). Během posledního týdne před vydáním zprávy, tj. týdne končícího 9. srpnem, vzrostly čisté krátké pozice o 31 %.

Prosincová kukuřice se dnes opět obchoduje výš díky pokračujícímu krátkému pokrytí. Negativní pohyb v posledních týdnech zpomalil i přes pokračující prodej ze strany fondů. Původní cíl, pokud bude toto oživení pokračovat, by mohl být 3,44 USD/bušl, ale teprve průlom nad hranici 3,58 USD může spustit skutečnou akceleraci krátkých pozic.

 

Newsletter