Prezidentka sanfranciského Fedu Mary Daly řekla, že očekává pokračování snižování úrokových sazeb za účelem podpory trhu práce. Dodala, že stále ještě neviděla žádné informace a data, která by naznačovala konec cyklu snižování sazeb Fedu. Dodává, že současná úroveň sazeb v pásmu 4,75 až 5 % je příliš restriktivní pro ekonomiku, kde se inflace blíží 2% inflačnímu cíli. Připomeňme, že na zářijovém zasedání Fedu byla snížena základní úroková sazba o 50 bazických bodů. Hlasování mezi snížením o 25, nebo 50 bodů bylo těsné.
Snížení o 50 bazických bodů může naznačovat plán svižnějšího poklesu sazeb. Na listopadovém zasedání však trhy očekávají snížení sazeb o 25 bazických bodů. Od zářijového zasedání totiž přišla data z americké ekonomiky, která ukázala silnější trh práce, než bylo očekáváno. Vznikl tak prostor pro pozvolnější normalizaci sazeb, kdy obavy z problémů na trhu práce jsou alespoň dočasně zažehnány. Přesto lze chápat preferenci centrálních bankéřů k opatrnějšímu poklesu úrokových sazeb. Stále totiž existují významná inflační rizika ve světové ekonomice i v USA. Primárně jde o dynamiku cen v sektoru služeb, geopolitické tlaky a nejistotou opředený budoucí výkon světové ekonomiky. Pozvolnější pokles sazeb bude nahrávat silnějšímu dolaru.
Naopak ve Velké Británii lze očekávat svižnější pokles sazeb proti očekávání. Aktuálně finanční trhy zaceňují snížení úrokových sazeb na listopadovém i prosincovém zasedání na úrovni 25 bazických bodů. Celkem 50. To by znamenalo pokles úrokových sazeb během letošního roku z šestnáctiletého maxima 5,25 % na 4,5 %. Během roku 2025 by dle současných očekávání měla základní úroková sazba klesnout o další procentní bod na 3,5 %.
Analytici Goldman Sachs očekávají více holubičí postoj Bank of England z důvodu návratu inflace na cíl. Zářijová inflace dosáhla 1,7 %. Očekávají proto sérii snížení úrokových sazeb po 25 bazických bodech, která by měla vést k úrovni 3 % v září 2025 a 2,75 % pak v listopadu. Dynamika sektoru služeb, který přispěl 81 % HDP, je stále zvýšená. Nejnovější data však ukazují na její zpomalení, což by bylo v souladu s předpoklady Goldman Sachs. Rychlejší pokles sazeb proti současným očekáváním by znamenal slabší libru.
Stále však čekáme na návrh státního rozpočtu Velké Británie, který navrhují labouristé. Ti se v minulosti neproslavili fiskální zodpovědností a netají se tím. Labouristé neslibují zásadní škrty, ani zvyšování daní. Lze tak předpokládat, že porostou výdaje rozpočtu i jeho deficit, který budou provázet proinflační tlaky. Podobně jako u rozhodování amerického Fedu, české ČNB a dalších centrálních bank, budou hrát roli rizika na globálním poli.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0829 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0801 do 1,0889 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,27 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,22 až 25,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,18 do 23,36 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo