Sazby na nule a lepší prognóza. Dolar se od Fedu nakonec dočkal podpory

Klíčové body

  • Koruna včera korigovala své ztráty, vyhráno však ještě nemá.
  • Libra jako na houpačce. Díky brexitu prochází dalším volatilním obdobím.
  • Fed nebude zvedat sazby minimálně do konce roku 2023.

Koruna sice včera korigovala své úterní ztráty, vyhráno ale ještě nemá. Nejdůležitější pro domácí měnu bude v příštích dnech a týdnech to, jak se změní riziková averze k českým aktivům. Zásadní pro to bude určitý náznak, že se u nás lepší situace ohledně COVID-19. Z mého pohledu bude důležité, abychom se v aktuální fázi, kdy denní přírůstky tvoří nová maxima, dočkali inflexního bodu na křivce pozitivních případů, respektive vrcholu na křivce denních přírůstků.

Není to sice číslo, které přesně vypovídá o vývoji a vážnosti nemoci, nicméně je to právě to, co všechna média sdílí. Ať toto číslo přesně nepopisuje momentální stav a vážnost situace, dobře reflektuje aktuální náladu, která se na trhy v dnešní době přelívá velmi rychle. Určité ujištění, že je vše zase v pořádku, by mělo vyústit v opětovné posílení koruny, jelikož jak jsem již včera psal, fundamenty ovlivňující vývoj domácí měny se od konce srpna výrazně nezměnily.

Velmi volatilním obdobím prochází také libra, která po silných prázdninových měsících (lépe viditelné proti koši ostatních světových měn, nežli na páru s taktéž silným eurem) prošla velkým výprodejem. Ten byl včera naopak znovu korigován, když britská měna vůči euru posílila o jedno procento a od pátečního minima na 0,9290 EURGBP smazala téměř polovinu svých ztrát a dostala se až pod hranici 0,9100 EURGBP, poblíž které se obchoduje i dnes ráno. Včera v ranních hodinách hrála libře do karet dobrá data, když tamní inflace za srpen (jádrová i celková) předčila tržní očekávání.

Do budoucna ale rizika nadále vyznívají proti libře, tudíž bychom ve zbytku týdne měli být spíše svědky návratu k 0,9200 EURGBP. Hlavní roli tak budou nadále hrát jednání ohledně obchodních dohod pro dobu post-brexitovou. Jistý progres v jednáních, nebo dokonce uzavření dohody, by jistě libře hrálo do karet, každopádně předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová včera sama prohlásila, že šance na dosažení obchodní dohody s Británií včas se každým dnem zmenšují. V případě libry dnes nebude na stole jen brexit. Bank of England dnes bude rozhodovat o sazbách, ty by však měly zůstat beze změny na úrovni 0,1 % a na kurzu se nijak zvlášť neprojevit.

Ani Fed na svém včerejším zasedání sazby nezměnil a trhy připravil na to, že nahoru nepůjdou minimálně do konce roku 2023. Než Fed ke zvyšování sazeb přistoupí, bude třeba, aby byl splněn cíl ohledně plné zaměstnanosti a také, aby inflace po nějakou dobu dosahovala úrovně lehce nad dvěma procenty, a tedy v průměru následně, z důvodu aktuálního podstřelování, 2 %. Velmi optimisticky byla zároveň zrevidována prognóza růstu americké ekonomiky. Více jsme o tomto včerejším zasedání psali zde.

Dolar po oznámení o sazbách lehce oslaboval, nicméně s komentářem J. Powella ohledně zlepšeného ekonomického výhledu se dolar posunul na silnější hodnoty a v posilování pokračoval prakticky během celé asijské seance. V ranních hodinách jeho posilování zastavila až hranice podpory okolo 1,1750 EURUSD, která euro za poslední měsíc podržela již třikrát. Chvilkově se eurodolar dostal až 1,1738 EURUSD, což je pro zelené bankovky nejsilnější hodnota za posledních 5 týdnů. Koruna přes noc spolu s eurem také ztrácela a dnes ráno otevírá poblíž 26,75 EURCZK.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1178 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1803 do 1,1950 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,74 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,63 až 26,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,36 až 22,64 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter