Sazby, zisky, načasování aneb proč je dnes všechno jinak

Pozornost investorů se upíná k příštímu týdnu. V jeho polovině totiž proběhne zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, který rozhodne o podobě americké úrokové politiky. Z hlediska dostupných indicií, oficiálních vyjádření a především aktuální situace na trzích sází investiční publikum na další posun kroku buďto na prosinec, či na začátek příštího roku.

Oddalování prvotního úrokového navýšení po bezmála deseti letech je doslova hitem letošního roku. Možná se ani není čemu divit. Ekonomické podmínky největší ekonomiky světa jsou stále relativně nepříznivé k tak razantnímu zásahu, jenž se, vzhledem k důležitosti USA, projeví pravděpodobně ve všech ostatních trzích.

Na neideální načasování pak poukazuje i Richard Bernstein, nezávislý investiční poradce a ředitel Richard Bernstein Advisors. Ten vychází z teoretického základu, který popisuje situaci po zvýšení hlavní úrokové sazby jako dobu pomalejšího růstu, sílící domácí měny a nižší inflace. Všechny tyto aspekty pak vyvolávají tlaky na tržby a růst zisků společností dané ekonomiky.

Z historie a ze studie, kterou provedl David Bianco, hlavní akciový stratég Deutsche Bank, je vidět, jak se americké akcie, konkr. index S&P 500, chovají před a po zvýšení úrokových sazeb. Několik měsíců před samotným krokem byl obvyklý rostoucí trend. Ten vydržel zhruba do týdne před navýšením, kdy se dostala ke slovu lehká korekce. Po samotné akci, tedy při již vyšších sazbách, následovalo další snížení, které však bylo ukončeno odrazem, jenž nastartoval další růstový trend (viz graf č.1). Tento vývoj byl dle Bernsteina, i přes veškeré tlaky, způsoben tím, jak zisky amerických firem jednoduše dále rostly.

Chování akcií před a po zvýšení sazeb

„Korelace mezi změnou hlavní úrokové sazby a ziskového cyklu amerických společností je z historického hlediska poměrně vysoká,“ přepisuje Bernsteinova slova server Business Insider. „Jinými slovy, zisky byly zvýšením sazeb ještě více uspíšeny,“ dodal.

I přesto ale není jisté, zda se historie bude opravdu opakovat. Pochybnosti jsou podpořeny především tím, jak růst zisků amerických společností postupně zpomaluje. Zobrazuje to graf č.2, kde je vůči sobě vztaženo meziroční změna hlavní úrokové sazby Fedu a vývoj cyklu zisků firem obsažených v indexu S&P 500.

 

„Graf zobrazuje neobvyklý vývoj posledních několika let z důvodu toho, jak Fed nezvyšoval savé sazby, zatímco cyklus zisků  nabíral rostoucí trend. Americká centrální banka tak dnes riskuje špatné načasování, které souvisí s tím, že by mohlo dojít na navýšení sazeb v době, kdy se zisky firem index S&P 500 pohybují vesměs v záporu,“ vysvětlil poradce.

Z toho důvodu se Bernstein přiklání k tomu, aby Fed plánované navýšení pozdržel, alespoň do prosince, či do začátku příštího roku. Do té doby by se dle jeho názoru ziskový cyklus měl opět navrátit do dráhy znatelnějšího růstu a vyšší úroky by nemusely mít tak negativní následky, především pro akciové trhy.

 

Newsletter