Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Sbal prachy a počkej si?

Jedním z aktiv, na kterém se dalo, a rozhodně ještě dá, vydělat je ropa. Za posledních 12 měsíců si Brent prošel více jak 34% propadem, obdobně na tom byla i americká WTI, která odepsala bezmála 33 %. Oba druhy si tak sáhly na více než šestiletá minima, což je něco, co nenechalo v klidu některé velké hráče.

Dlouhodobého klesajícího trendu ceny černé komodity využívaly dle agentury Bloomberg především hedgeové fondy. Byť tito hráči, resp. jejich manažeři, bývali označovány za neuvěřitelné chamtivce, kteří se nebojí ani těch nejrizikovějších aktiv, v tuto chvíli mají, jak se zdá, dost, alespoň co se týče investic do ropy.

Dle dat americké Commodity Futures Trading Commision se v týdnu do 29. prosince snížily sázky hedge fondů na možný pokles ropy WTI o 8,5 % (viz graf ). Manažeři fondů tak realizovali zisky, ovšem pokud čekáte, že jde o známku optimismu naznačujícího možný obrat, kterého by fondy mohly chtít využít, spletli jste se. Spekulanti totiž rovněž omezili i své dlouhé pozice sázející na potenciální růst ceny. Čisté pozice na „buy“ americké WTI se dle Bloombergu pohybují kolem svých pětiletých minim.

Někteří investoři se domnívali, že by se ropa mohla obrátit do zelených čísel s vypuknutím konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Poté, co bylo v Arábii popraveno 47 osob obviněných z teroristických aktivit, včetně šíitského šajcha Nimra Bákira al-Nimra, následoval útok na saúdskou ambasádu v Teheránu a okamžité ukončení diplomatických styků mezi oběma zeměmi.

Byť Saúdská Arábie a Írán patří mezi země s největší zásobou ropy, vliv této události neměl a pravděpodobně ani nebude mít výraznější ráz. Potvrzuje to i Paul Horsnell, šéf oddělení komodit společnosti Standard Chartered Bank. Ten míní, že „přerušení diplomatických styků rozhodně není něco, co by změnilo chod současné ropné hry.“ Možná cenová prémie této události tudíž zůstane zcela minimální.

Co však přispělo k vyhrocení situace, je dění v Číně. Asijská ekonomika se dlouhodobě potýká s problémem zpomalování ekonomického růstu, které je způsobeno především propadem tamního průmyslového sektoru.

Ten je tradičním motorem růstu čínské ekonomiky. Avšak s tím, jak jeho výkon poklesá, strádá i samotná poptávka po ropě. Strmá pád navíc podpořila i nestabilita, která souvisí s aktuálním propadem čínských akciových trhů.

Jak ropa Brent, tak i WTI se během dneška propadly pod hranici 34 dolarů za barel. Poté však v návaznosti na ohlášení zrušení čínského pravidla zastavení obchodování při 5%, resp, 7%, propadu trhů začaly oba druhy postupně umazávat alespoň malou  část svých předchozích ztrát.

Newsletter