Sedmiprocentní inflaci dnes budou v Polsku krotit zvýšením sazeb

Klíčové body

  • Říjnová inflace v Polsku vystoupala na 6,8 %.
  • Výrobní PMI indikátor v říjnu rostl, trhy čekaly mírný pokles.
  • Po klidnějším obchodování by následující dny měly přinést větší volatilitu na měnovém páru EURPLN.
Zdroj: Depositphotos

Polská národní banka na předchozím zasedání přiznala, že již nelze přehlížet raketově zrychlující růst cen a poprvé zvýšila úrokové sazby. Fakt, že za vysokou inflací nestojí pouze přechodné faktory, bude na NBP nadále vyvíjet tlak k utahování měnověpolitických podmínek. Dnes očekáváme druhé po sobě jdoucí zvýšení sazeb.

Vysoká inflace je momentálně všudypřítomným tématem a naši severovýchodní sousedé by se měli mít obzvlášť na pozoru. Říjnová inflace vystoupala na 6,8 %, což je vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma NBP. Za vysokou inflací v Polsku stojí rostoucí ceny pohonných hmot, potravin, energií, ale také rostoucí mzdy, které se zvyšují rychlejším tempem než inflace. Mimo tyto faktory k vyšší inflaci oproti zbytku zemí EU přidává i solidní domácí poptávka.

Co se týče poptávkových tlaků, je zřejmé, že polská ekonomika těží z menší závislosti na automobilovém průmyslu a větší rozmanitosti výrobních podniků, které reportovaly pokračující růst produkce a objednávek. Včerejší výsledek výrobního PMI indikátoru byl pozitivním překvapením a reflektuje větší odolnost polské ekonomiky vůči problémům v dodavatelských řetězcích. Jeho hodnota za říjen skončila na úrovni 53,8 b., když trhy očekávaly zpomalení o 0,4 b. ze zářijového výsledku 53,4 b.

Dalším proinflačním faktorem je štědrá fiskální politika, která by v příštím roce měla společně s vysokým mzdovým růstem a silnou domácí poptávkou patřit mezi faktory, které budou držet inflaci nad horní hranicí tolerančního pásma NBP. Pokud tedy tranzitorní faktory spojené s problémy v dodavatelských řetězcích a růstem cen energií odezní v první polovině příštího roku, Polsko se bude nadále potýkat s vyšším cenovým růstem, ač ho bude v průběhu roku postupně krotit i bazický efekt.

To jsou hlavní důvody, proč očekáváme, že Polská národní banka bude dnes i na dalších měnověpolitických zasedáních pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zajímavý bude také vývoj v rámci osazenstva bankovní rady v příštím roce, kdy značné části centrálních bankéřů končí jejich mandát. Co se týče vývoje tržních očekávání, FRA sazby počítají s růstem hlavní úrokové sazby o jeden procentní bod do konce roku. Z tohoto hlediska je jasné, že je tento fakt již zaceněn a případné zvyšování sazeb by nemělo mít zásadní fundamentální dopad na kurz zlotého, naopak pozvolnější zvyšování sazeb by mohlo zlotý oslabit.

Ten se i přes zacenění úrokových hiků v průběhu října posouval na slabší úrovně zpět nad 4,60 EURPLN. Hlavním důvodem pro tento posun je horší tržní nálada a posilující dolar, který v průběhu října ke slabším úrovním stáhl všechny měny regionu včetně koruny. Na dnešním zasedání se zároveň dočkáme aktualizované prognózy, a tak lze čekat i zajímavou tiskovou konferenci, která je na programu zítra. Po klidnějším obchodování na zlotém v průběhu minulých týdnů tak očekáváme zvýšenou volatilitu z důvodu nejistoty ohledně razance zvýšení sazeb, nové prognózy a těžko předvídatelné rétoriky guvernéra Glapinského na tiskové konferenci.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1588 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1568 do 1,1637 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,57 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,06 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,49 až 25,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,94 až 22,12 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter