Šéf Bank of Japan Kuroda: Munice je dost

Japonská centrální banka má stále dostatek prostředků na to, aby dosáhla dvouprocentního inflačního cíle. Bank of Japan k tomu má ještě „dostatek munice“. Řekl to její guvernér Haruhiko Kuroda. Reagoval tak na kritiku banky kvůli zavedení záporných úrokových sazeb. Tato politika prý nefunguje.

Kuroda na setkání ministrů financí a šéfů centrálních bank zemí skupiny sedmi velkých světových ekonomik G7 upozornil na to,  že prudký pokles cen komodit, včetně propadu ropy, přinutil významné ekonomiky stlačit zpět inflační cíle. Zároveň naznačil, že je přesvědčen o tom, že Japonsko inflační cíl, který byl přijat v roce 2013 a byl již třikrát prodloužen, dosáhne v první polovině fiskálního roku 2017.

Probudil Kuroda draka?

„Myslím, že máme dostatek munice,“ řekl šéf Bank of Japan v reakci na otázku, zda má banka dostatek možností měnové politiky k dosažení inflačního cíle.  „V případě potřeby můžeme dále uvolnit podmínky měnové politiky ve třech rozměrech. V kvantitativním, kvalitativním a v úrokových sazbách,“ dodal. Konkrétní příklady, jak tyto možnosti v budoucnu použít, ale neuvedl.

Bank of Japan šokovala trhy 29. ledna, když zavedla záporné úrokové sazby. Měnový výbor banky tehdy oznámil, že zavádí poplatek 0,1 procenta na některé vklady komerčních bank u centrální banky a pokud to bude nutné, sazbu posune do záporného pásma ještě více. 

Překvapení z Japonska. Bank of Japan sazby nemění

Koncem dubna pak banka překvapila investory tím, že nepřikročila k dalšímu uvolnění své měnové politiky. Bank of Japan dodala, že nabídne podporu až 300 miliard jenů ve formě půjček s nulovým úrokem finančním institucím v oblasti, kterou zasáhlo tento měsíc zemětřesení. Chce tak pomoci při obnově regionu.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter