Šéf ČEZ: Za pár let vám u energií dodáme jejich výrobu

Vytěžit maximum z klasických elektráren, nezaspat posun v dodávkách elektřiny nebo plynu k možnosti si ji vyrábět sám, akvizice. To jsou dle slov generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše pro Hospodářské noviny tři klíčové priority tuzemské energetiky.

ČEZ dle Beneše musí dostat maximum ze svých uhelných i jaderných zdrojů, pohledem výkonu, údržby i délky provozu. Do pár let, jak říká pro HN, musí energetika umět ne „jen“ dodávat energie, ale řešení, které umožní si ji produkovat sám. Vedle toho dle Beneše ČEZ potřebuje růst – a tedy i další akvizice – aby byl schopen dodávat stabilní dividendu, na kterou jsou jeho akcionáři zvyklí.

Vstup ČEZu do Energy? Zřejmě ne, zní od analytiků

Beneš dle slov pro HN zatím neumí odpovědět, zda je akvizice Slovenských elektráren dobrým obchodem. Za klíčové označuje zejména záruky ze strany slovenské vlády a otázku dostavby elektrárny Mochovce. Za riziko pak také případné dřívější odstavování jaderných elektráren v EU pod tlakem Evropské komise.

Ceny elektřiny budou podle šéfa ČEZu stoupat. Do roku 2020 jen zvolna v řádu jednotek eur, po roce 2020 věří v růst výraznější.

Šéf ČEZ v rozhovoru řekl, že skupina ČEZ v rámci restrukturalizace sníží počet zaměstnanců o podobné procento, jaké nedávno oznámily severočeské doly. Ty přitom propouští zhruba 6 % zaměstnanců. Beneš zopakoval, že ČEZ potřebuje ušetřit asi 6 miliard korun fixních nákladů a z toho letošní úspory dosáhnou asi dvou miliard.

Akcie ČEZ na pražské burze obchodují aktuálně na úrovni kolem 665 korun za akcii. V průběhu letošního roku byly překvapivě úspěšným titulem, což analytici připisují zájmu investorů o dividendové tituly. Doporučení pro titul z „akumulovat“ na držet při zvýšené dvanáctiměsíční cílové ceně z 548 Kč na akcii na 698 Kč na akcii dnes stanovili analytici Erste.

„Zvýšená cílová cena je výsledkem nižších bezrizikových úrokových sazeb a odstranění rizikový diskontů na dostavbu JETE, zatímco odhady zisku jsme kvůli cenám elektřiny mírně snížili. Proces poklesu rizikových prémií na akciích ČEZ je podle nás téměř u konce, zatímco oživení cen elektřiny bude pravděpodobně pomalé. ČEZ nyní nabízí téměř 5% dividendový výnos, ale akvizice SE by ho mohla na dva až tři roky snížit na 3-4 %,“ stojí v jejich komentáři.

Newsletter