Šéf ČEZu: Nová soutěž na Temelín může začít příští rok

Nová soutěž na dostavbu jaderných bloků v elektrárně Temelín by mohla začít už v roce 2016, nejpozději v roce 2017. „Letos to nebude, ale pokud bychom chtěli do roku 2019 vybrat dodavatele, budeme muset tendr začít chystat brzy,“ uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Firma podle něj stále plánuje vybrat toho, kdo nové reaktory za stovky miliard korun dostaví, v letech 2019 nebo 2020.

ČEZ chce dle HN vytvořit speciální dceřinou společnost, na kterou přenese veškerou dokumentaci a povolení, které zbyly po loni ukončeném tendru. „Pod novou firmou budeme na projektu pracovat dál, aby bylo vše připravené pro případný kapitálový vstup equity-partnera,“ uvedl Beneš v rozhovoru.

Ministr Mládek: Nový tendr na Temelín není otázkou letoška

Model, kdy by se vítěz tendru podílel na dostavbě nových bloků anebo měl v nové elektrárně i podíl, je významným rozdílem oproti poslednímu výběrovému řízení, uvedl list. Za poslední rok se rozrostl i počet zájemců. Kromě původního tria – francouzské Arevy, ruského Rosatomu (ve spojení s česko-ruskou Škoda JS) a amerického Westinghousu svůj předběžný zájem projevila i korejská společnost KEPCO.

Zásadní otázkou pro ČEZ i tendr na dostavbu Temelína je rozhodnutí vlády o energetické strategii v oblasti jádra. 

Bulhaři opět viní ČEZ. Teď z potlačování konkurence

Newsletter