Poslední data z americké ekonomiky byla nad očekávání silnější. I přesto, že byla ovlivněna faktory, jako je teplejší počasí a sezónnost, Fed je nemůže ignorovat. Pokud by se ukázalo, že je síla největší ekonomiky světa opravdu taková, jako naznačila lednová data, centrální banka by se mohla vrátit k navýšení sazeb o půl procentního bodu. Takové je poselství ze včerejšího výstupu guvernéra Fedu Powella před Kongresem. Americké výnosy v reakci na to vzrostly, dolar zpevnil.
Powell ve svém vystoupení uznal, že dezinflační proces, o kterém mluvil na začátku února, nebude hladký. Návrat na inflační cíl tak bude delší, přičemž potřeba pokračujícího zvyšování sazeb rozhodně nezmizela. Objevují se přitom náznaky, že úroky budou muset dosáhnout vyšších úrovní, než jaké ukazuje prosincové prognóza. V ní dosáhl medián dot plot grafu 5,1 % v letošním roce. Individuální výhledy jsou pak pro letošek rozprostřeny mezi 5 až 5,5 %.
Trh v návaznosti na Powellův výstup přehodnotil výhled sazeb. Vrchol aktuálně spatřuje v září na úrovni 5,6 %, což odpovídá posunu úroků do pásma 5,5-5,75 %. Vzrostly rovněž sázky na březnové navýšení o 50 bodů. Ještě před úterkem dosahovala pravděpodobnost distribuce tohoto kroku cca 20 %, dnes se pohybuje nad 70 %. Pokud se tento výhled udrží, hodnoty v podstatě odpovídají zcenění březnového navýšení o půl procentního bodu.
Nadále pracujeme s premisou vyšších sazeb po delší dobu. Powellova slova přitom posunula zejména část „vyšší sazby“. Část „po delší dobu“ se příliš nezměnila. Trh stále očekává, že by první snížení sazeb mohlo přijít již na přelomu 2023/2024. Podle eurodolarových futures vidíme, že by úroky mohly v příštím roce klesnout o zhruba 150 bodů.
Do tohoto výhledu promluví nadcházející data. Dnes budeme sledovat Národní report zaměstnanosti od agentury ADP a report o počtu volných pracovních míst (JOLTS). Zcela zásadní budou páteční data z trhu práce a únorová inflace zveřejněná příští úterý. Poslední dvě čísla přitom určí, zda se Fed opravdu vrátí k úpravě o 50 bodů, nebo setrvá na prosincových 25 bodech.
Kurz eura proti dolaru včera zpevnil pod 1,0600 EURUSD. Dnes čekejme pokračující vstřebávání přeceněného výhledu amerických sazeb. Vedle výše zmíněných dat z USA bude zveřejněna revize HDP eurozóny. Z domácí ekonomiky pak míra nezaměstnanosti. Koruna během úterý zpevnila pod 23,50 za euro. S posílením dolaru však spolu se zbytkem regionu zisky odevzdala. Hlavním faktorem dnešního vývoje bude podle nás sentiment regionu s ohledem na vývoj eura a tržních sazeb.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0540 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0485 do 1,0615 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,57 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,36 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,46 až 23,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,20 do 22,47 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME