Šéf IEA Fatih Birol: LNG je šancí pro Trumpa a Čínu

Obchodní spory mezi zeměmi zde byly vždy. A jsem si jistý, že ani současná obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou nebude tou poslední. Vidím ale i opačný trend. Čína totiž začala uvažovat o dovozu amerického zkapalněného zemního plynu (LNG), a to porpvé za několik desetiletí. To je dobrá zpráva pro Čínu, protože dovozem LNG může nahradit uhlí zemním plynem, což by snížilo emise oxidu uhličitého a také snížilo znečištění ovzduší v zemi. V exkluzivním video rozhovoru to pro server Roklen24 řekl výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol.

Podle něj je dovoz LNG také šancí pro evropské země. Cenové rozdíly mezi zemním plynem a LNG jsou totiž stále menší a menší. A i kdyby Evropa z USA nebo Kanady nedovezla ani jeden metr krychlový zkapalněného zemního plynu, už jen tato možnost dovozu  dává evropským státům větší šanci na vyjednávání o cenách plynu s Ruskem. Víc možností na dovoz je pro evropské země dobrou zprávou, zdůraznil Birol.

A kde bude podle šéfa IEA cena ropy Brent na konci roku 2018? Birol uvádí, že nyní se pohybuje kolem 70 dolarů za barel a pokud se zaměří na nabídku a poptávku, tak větší změnu nečeká. Stále je velký podíl těžby ropy z břidlic. Cenu by ale mohly ovlivnit případné geopolitické události. Jinak se ale bude cena ropy Brent pohybovat zhruba na současných úrovních po několik dalších měsíců.

Cena ropy Brent:

IEA v publikaci World Energy Outlook 2017 například předpovídá, že v příštích 25 letech bude rostoucí energetická poptávka uspokojována hlavně obnovitelnými zdroji a zemním plynem. Především solární energie je a bude jedním z nejlevnějších zdrojů elektřiny, a to zejména díky budoucímu rozšiřování tohoto typu výroben elektřiny v Číně a Indii. Naopak v Evropské unii to bude po roce 2030 síla větru, která bude ve výrobě elektrické energie číslem jedna

Newsletter