Šéf Siemensu: Kritické pro Evropu je zvládnout uprchlíky

Řešení evropské migrační krize má zásadní význam pro konec víceletého hospodářského útlumu regionu. „Myslím si, že v současné době není největší evropský problém v přílivu investic. Je v masivním příliv uprchlíků,“ řekl Joe Kaeser, generální ředitel německého strojírenského gigantu Siemens. „Pokud Evropa zvládne uprchlickou výzvu, zvládne se dostat také z ekonomických problémů,“ řekl Kaeser na Singapurském summitu obchodních představitelů.

Kaeserův komentář je v porovnání s komentáři ostatních obchodních představitelů odlišný. Předseda UBS Axel Weber CNBC řekl, že pro evropskou hospodářskou obnovu je nezbytné zvýšení zahraničních investic a strukturální reformy. „Vlády se do reformního programu zapojily velmi pomalu a velmi neochotně. To je podle mě hlavní důvod, proč je Evropa v útlumu a proč jsou cenové tlaky neúspěšné. Ekonomika prostě ještě nevstoupila do režimu záchrany,“ řekl Weber.

Ačkoli je Evropa pro migranty z oblastí Středního Východu a Afriky dlouhodobě oblíbenou destinací, s novou vlnou příchozích, kteří opustili dvé domovy, se vyrovnává velmi těžce. Současná krize staví kontinent před obrovskou zkouškou toho, jak integrovaná opravdu je, dodal Kaeser, jehož domovská země minulý týden dočasně zavedla hraniční kontroly, aby přibrzdila příliv migrantů. V tuto chvíli se teprve uvidí, jak budou vlády tento problém schopny řešit, uvedl Kaeser. „Uvidíme, jak to půjde, myslím, že na závěry je ještě brzy,“ řekl pro CNBC.

Podle něj je Evropa stále ještě v procesu zotavování se z dluhové krize. „Na to, co v Evropě zažíváme, jsme poměrně spokojení,“ řekl a dodal, že levnější euro pomáhá sektorům orientovaným na vývoz. Společná měna je téměř o 7 procent níž než před rokem. Do velké míry za to může očekávání dalšího monetárního stimulu ze strany Evropské centrální banky.

Newsletter