Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Šéf Solek Group: Zajímá nás Latinská Amerika, v Chile expandujeme

Pokud chcete v byznysu s obnovitelnými zdroji (OZE) uspět, musíte přijít na úplném začátku. Ve chvíli, kdy daná země teprve začíná o takových zdrojích přemýšlet. Zkoumáme vhodné trhy Latinské Ameriky. Pokročilým trhem s velkou potřebou energie je například Mexiko. Novým trhem, kde se nyní otevírají příležitosti, je Argentina. Na tyto země nyní zaměřuji pozornost a analyzuji možnosti. V rozhovoru pro Roklen24 to řekl majitel české investiční skupiny Solek Group Zdeněk Sobotka.

Solek Group pokračuje v Chile v expanzi. Tato země má na využití obnovitelných zdrojů (OZE) ideální podmínky a šanci na to, aby se stala první zemí, která by mohla zajistit výrobu energie téměř celou z OZE, nebo se k tomu přiblížit. Je to podle Vás reálné?

Ano, je to reálné. Chile se stává světovou velmocí ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů, především v oblasti solární energie. Nejenže je na severu této země nejvyšší intenzita slunečního záření na světě, ale zvyšující se zahraniční investice do energetiky jsou začátkem trendu, který bude nadále růst.

Vláda v Chile letos jasně deklarovala své cíle v oblasti energetiky – zajistit dostatečné investice a diverzifikovat energetický mix tak, aby se snížila závislost na vodních zdrojích a plynu. Velmi podporuje investice do obnovitelných zdrojů a do roku 2035 z nich chce získávat až neuvěřitelných 60 procent energie! V rámci energetického mixu je též „zelená“ energie vykupovaná přednostně. Chile má navíc silnou a rostoucí poptávku po elektrické energii díky rostoucí ekonomice a hlavně důlnímu průmyslu. Ve využití OZE má Chile určitě potenciál předstihnout i takového giganta jako je Německo. 

Jakou mají šanci na třeba 90 procent energie z OZE a do kdy?

Vláda přijala program ENERGY 2050, který si klade za cíl do roku 2035 zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie až na 60 procent. A do konce roku 2050 bude energie z obnovitelných zdrojů zastoupena až 70 procenty. Ještě v před dvěma lety byl podíl „zelené energie“ z celkové elektrické produkce v zemi pouhých 14 procent, vládou deklarovaný nárůst produkce z obnovitelných zdrojů bude tedy pětinásobný. Je zde ale jistě potenciál, aby země dosáhla 90 procent díky kombinaci výrazné vládní podpory a naprosto výjimečných podmínek pro výstavbu slunečních a větrných elektráren. Podle chilského ministra energetiky se díky poklesu výrobních nákladů podaří deklarované cíle naplnit mnohem dřív a v roce 2050 už bude země vyrábět 90 % zelené elektřiny. Potenciál v Chile ovšem spatřuji i ve využití dalších obnovitelných zdrojů, například skládkového plynu.

Jaké jsou největší překážky pro naplnění takových cílů?

Největší překážkou jsou zatím nedostatečné technologie v oblasti ukládání energie. V dnešní době změn struktury energetického mixu a potřeby navyšování podílu obnovitelných zdrojů, je to současné celosvětové téma. Díky vzrůstající potřebě skladovat elektřinu lze očekávat nástup nových, opravdu efektivních technologií. Na to si ale budeme pravděpodobně ještě muset chvilku počkat.

Další překážkou jsou v Chile spekulace s aukcemi, které tento cíl mohou ohrožovat. Firmy se předhánějí v nabídce co nejnižší ceny, za kterou potom nejsou schopné projekt postavit. Nás se to ale netýká, naše projekty jsou do velikosti 9 MW, které dodávají do distribuční sítě energii za stabilizovanou cenu.

Jaká je nyní pozice Solek Group v Chile? Jaké máte plány, v jakém stádiu jsou projekty?

Úspěšně pokračujeme v chilské expanzi. V minulém roce již jsme postavili pilotní projekt solární elektrárny Cuz Cuz o instalovaném výkonu 3,07 MWp. Elektrárna byla připojena koncem minulého roku do chilské sítě a po půl roce jsem ji úspěšně předal novému vlastníkovi, investičnímu fondu Ad Capital Servicios Financieros. Nyní realizujme další projekty, které financujeme výnosem získaným z prodeje této elektrárny a z pětiletých dluhopisů Solek Group s pevným úrokem 6,2 procenta, jejichž veřejná nabídka byla zahájena letos v dubnu a stále probíhá.

Dva projekty s celkovým instalovaným výkonem 6 MW již stavíme a dalších deset projektů s  instalovanou kapacitou až 60 MW jsou v různých fázích developmentu s předpokladem realizace během dvou let. Jsme nyní v období prudkého developmentu a náš cíl je v této zemi vybudovat 200 až 300 megawattů v malých zdrojích.

Jak funguje v Chile legislativa, co se energetiky týče? Podporuje fotovoltaické projekty stát?

Vláda deklarovala ve svém programu Energy 2050 razantně zvýšit podíl zelené energie, velmi proto podporuje investice do obnovitelných zdrojů. Nedělá to však formou dotací nebo zvýhodněných výkupních cen, ale prostřednictvím aukcí. Vzhledem k vyšším tržním cenám za elektřinu z konvenčních zdrojů jsou už obnovitelné zdroje prakticky konkurenceschopné. Výhodou je, že dodavatelé dopředu vědí, jaké budou jejich ceny ve střednědobém horizontu, a že se to s každou novou vládou nebude měnit. Menší projekty do devíti megawattů, které realizujeme my, navíc mohou dodávat za stabilizovanou cenu, která se vypočítává ze všech tržních cen. Ta se mění každých šest měsíců, ale dlouhodobě se pohybuje okolo 60 až 70 USD za megawatthodinu. Díky nízké ceně a nulové dotaci tak neexistuje riziko jakéhokoli státního zásahu.

Jaká je v Chile ve fotovoltaice konkurence, působí v zemi další zahraniční firmy? Pokud ano, jak jsou v porovnání ze Solek Group velké?

Segment dodavatelů solárních zdrojů energie do 9 MW je poměrně malý, působí na něm jen pár firem. Většinou pocházejí ze Španělska, Německa a Itálie. Velikostí jsou podobné nám, my jsme zatím jediným českým investorem v Chile. Dodáváme do distribuční sítě za stabilizovanou cenu, z toho důvodu pro nás nejsou konkurencí velké společnosti, které nakupují na aukcích.

Sledujete, jak to vypadá s fotovoltaikou v dalších zemích Jižní Ameriky? Poohlížíte se třeba po dalších trzích?

Zkoumáme i další vhodné trhy Latinské Ameriky. Pokročilým trhem s velkou potřebou energie je například Mexiko a novým trhem, kde se nyní otevírají příležitosti, je Argentina. Na tyto země nyní zaměřuji pozornost a analyzuji možnosti.

Když se podíváme na jiný kontinent, založili jste firmu v Íránu. Jaké to bylo začít byznys v zemi, na níž se dlouho vztahovaly sankce?

Pokud chcete v našem byznysu uspět, musíte přijít na úplném začátku. Ve chvíli, kdy daná země teprve začíná o obnovitelných zdrojích přemýšlet. Skupina Solek Group založila v Íránu dceřiné společnosti určené pro development a stavbu plánovaných čtyř solárních elektráren už na konci roku 2016. Hned po založení jsme podali první žádost o povolení stavby elektrárny íránské Organizaci pro obnovitelnou energii. Získání PPA v Íránu je složitý a časově náročný proces. Věřím však, že se nám tento proces podaří v nejbližší době úspěšně dokončit.

Připadá mi, že v Íránu panuje teď podobné prostředí jako v ČR po roce 1989, kdy se vše transformovalo a začínalo od nuly. Existují samozřejmě i rizika, jako poměrně silná byrokracie, některé nejasnosti či nedostatky v právních normách, tradičně silná ropná lobby nebo odlišná kultura země.

V jakém stadiu je nyní podnikání Solek Group v Íránu? Jaké jsou cíle?

Nyní již máme, jako první česká společnost v Íránu, většinu potřebných povolení. V procesu je jednání o uzavření smlouvy na výkup naší elektrické energie (PPA). Poté budeme moci zahájit stavbu prvního projektu, na jehož financování též hledáme investory. S dokončením pilotního projektu počítáme v příštím roce. Další tři plánujeme dokončit do tří let.

Sobotka (Solek Group): Zajímá nás Írán, v Chile chceme růst

Jak se k solární energii staví „Peršané“?

V Iránu jsou pro solární energii výborné podmínky díky velkému osvitu a 300 slunečním dnům v roce,  Místní si tuto výhodu uvědomují a staví se k OZE pozitivně, i tamní vláda obnovitelné zdroje velmi podporuje. Ta chce zvýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů na 5000 MW do roku 2021, zatím je podíl „zelené energie“ velmi nízký. Vláda poskytuje investiční pobídky, daňové prázdniny, atraktivní vstupní tarif, garantuje výkupní podmínky na 20 let apod. Pro zahraniční investory jsou zde příhodné podmínky k dosažení vysoké míry návratnosti svých projektů. Pro mne to je velká investiční příležitost, kterou chci využít dříve, než přijdou další investoři.

Uvádíte, že Solek Group spatřuje zajímavý potenciál perspektivních segmentech jako je bio/odpadní plyn, biomasa, energetické využívání odpadu. Můžete krátce shrnout důvody?

Jedná se o stabilní produkci. Navíc plyny lze krátkodobě skladovat a využít k pokrytí špičkové spotřeby elektřiny. Potenciál vidím v celé Jižní Americe, kde je poměrně velká zemědělská produkce a také velké množství skládek. Je to oblast, o kterou se zajímám a rád bych tento potenciál využil.

Zdeněk Sobotka (1973) získal vzdělání na Střední průmyslové škole strojní v Praze a na Strojní fakultě ČVUT v Praze, kde studoval v letech 1991-1992. Úspěšně působil v realitách a v roce 2010 vstoupil do byznysu v oblasti obnovitelných energií, kdy založil společnost Solek Holding SE, která se postupně rozrostla na Skupinu Solek Group. Ta se soustředí na akvizice, výstavbu a refinancování fotovoltaických projektů. Po zkušenosti na českém trhu zaměřil pozornost na Slovensko a Rumunsko. Letos Solek uvedl do provozu první solární elektrárnu v Chile. Sobotka je také členem rady Smíšené obchodní komory Českotichomořské aliance a také zakladatelem Chilsko-české obchodní komory.

Newsletter