Šéfka ECB: Inflace je stále příliš vysoká a dlouho tak zůstane

Klíčové body

  • Lagarde svým jestřábím projevem potvrdila pokračování boje proti vysoké inflaci.
  • Euro vůči dolaru posílilo nad 1,097 EURUSD, koruna zpevnila pod 23,60 EURCZK.
  • Kanadská inflace dopadla o trochu lépe, než se očekávalo. Kanadský dolar oslabil.
Zdroj: Depositphotos

Šéfka ECB Christine Lagarde ve svém projevu jasně naznačila, že boj s inflací není u konce. ECB bude proto dále zápasit utahováním ekonomiky a inflačních tlaků. Euro vůči dolaru posílilo, koruna zpevnila. Včerejší data naznačila zlepšující se ekonomickou situaci v USA. Inflační čísla z Kanady ukázala, že se země javorového listu ubírá dobrou cestou k 2% inflačnímu cíli.

Včerejší projev prezidentky ECB Christine Lagarde nepřinesl nic, co bychom už v minulosti neslyšeli. Lagarde v Portugalsku hovořila o počátcích současné vysoké inflace. Popsala současné problémy s vysokou inflací, která postupem času mění svoji charakteristiku. Ze začátku byla totiž vyvolána několika inflačními šoky. V tuto chvíli je inflace perzistentní z toho důvodu, že se ekonomické subjekty logicky snaží přenést své náklady na ostatní. Lagarde zároveň popsala potencionální rizika mzdově-inflační spirály. Přestože nemluvila o konkrétních budoucích krocích měnové politiky, projev byl jestřábí a nastínil další směřování ECB. Lagarde naznačila, že přestože se aktuální výše sazeb ještě plně nepropsala do ekonomiky, centrální banka je připravena dále zvyšovat sazby a zároveň je držet na vyšší úrovni po delší dobu.

Euro vůči dolaru včera zpevnilo. V pondělí kurz koketoval s hranicí 1,090 EURUSD, ale včera už bylo jasné, že má tento měnový pár namířeno spíše k hranici 1,100 dolarů za euro, než přišla korekce. Vůči koruně euro oslabilo. České měna se začátkem tohoto týdne držela v blízkosti 23,65 EURCZK, a během včerejška se dostala i pod hranici 23,60 EURCZK. Z dlouhodobého hlediska však lze spíše očekávat oslabení domácí měny.

Na data byla včera Evropa spíše sušší, zajímavější to bylo za Atlantikem. Přestože v květnovém meziměsíčním srovnání byl v USA očekáván pokles zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby, ve výsledku vzrostly o 1,7 %. Podobně optimistickou zprávu přinesl americký index důvěry spotřebitelů, kde důvěra vzrostla z revidovaných 102,5 b. na 109,7 b., očekáván byl nárůst na 104. Tato data jsou dobrou zprávu pro americkou ekonomiku, zejména důvěra spotřebitelů otočila směřování eura vůči dolaru a dolar část svých ztrát ze včerejšího dne umazal.

O kus dál severněji nás možná i mile překvapila čísla z květnové kanadské inflace. Ta v meziměsíčním srovnání klesla trochu více, než s čím počítal tržní konsensus. To se samozřejmě projevilo i v meziročním srovnání – celková inflace klesla o celý procentní bod ze 4,4 % na 3,4 %. Jádrová složka inflace klesla ze 4,1 % na 3,7 % (očekáván pokles na 3,9 %). Kanadský dolar reagoval lepšími inflačními čísly oslabením. Vůči americkému se středový kurz přehoupl přes 1,317 USDCAD. Vůči evropské společné měně jsme se přiblížili k 1,444 EURCAD. U Bank of Canada aktuální tržní konsensus stále počítá s dalším utažením ekonomiky o 25 bazických bodů v červenci. Lepší inflační čísla sice mohou hrát do karet návratu k úrokové pauze, nicméně centrální banka určitě nebude chtít situaci podcenit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0942 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,65 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0894 do 1,1006 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,55 až 23,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,43 do 21,72 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter