Zpřesněná data indexu PMI služeb eurozóny ukázala pokles pod 60 bodů. Euro proti dolaru oslabuje pod 1,1860 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,45 za euro.

Šéfka Fedu Yellenová nastartovala Wall Street

Americké akciové trhy vstoupily do nového týden růstem. Dařilo se energetickému sektoru, který nahoru táhly rostoucí ceny ropy. Wall Street posílila po pozitivních připomínkách k ekonomice od šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové. Ta ve svém projevu ve Filadelfii, který byl posledním plánovaným vystoupením kohokoli z vedení Fedu před zasedáním jeho měnového výboru příští týden, uvedla, že nadále čeká zvyšování sazeb. Načasování je ale nejisté.

„Pokud bych ale měla mluvit za sebe, i když je ekonomika v současné době ovlivňována kombinací protichůdných sil, lze z dobrých důvodů očekávat, že pozitivní síly podporující růst zaměstnanosti a vyšší inflaci, budou nadále převažovat nad negativními,“ řekla Yellnová.

„Pořád si myslím, že v červenci ta možnost existuje. Ale červen je mimo hru,“ řekl k budoucímu rozhodování amerických centrálních bankéřů o sazbách stratég RJO Futures John Caruso.

Stratég trhu firmy Prudential Financial Quincy Krosby uvedl akcím nahoru pomohly rostoucí ceny ropy, které dnes vzrostly na nová sedmiměsíční maxima a severomořská ropa Brent se znovu vyhoupla nad 50 dolarů za barel. Ropný trh podpořil pokles kurzu dolaru spolu s novými útoky na ropnou infrastrukturu v Nigérii.

Dow Jonesův úzký index bluechips, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes zpevnil o 0,63 procenta na 17 919,99 bodu. Nejvíc rostly akcie firmy Boeing, jako jediné zlevnily cenné papíry Home Depot.

Širší index S&P 500 si připsal 0,49 procenta na 2109,41 a pokořil tak psychologickou hranici 2100 bodů, dostal se tak na letošní nejvyšší hodnoty. Index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4968,71 bodu se ziskem 0,53 procenta.

 

Newsletter