Šéfka Fedu Yellenová nastartovala Wall Street

Americké akciové trhy vstoupily do nového týden růstem. Dařilo se energetickému sektoru, který nahoru táhly rostoucí ceny ropy. Wall Street posílila po pozitivních připomínkách k ekonomice od šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové. Ta ve svém projevu ve Filadelfii, který byl posledním plánovaným vystoupením kohokoli z vedení Fedu před zasedáním jeho měnového výboru příští týden, uvedla, že nadále čeká zvyšování sazeb. Načasování je ale nejisté.

„Pokud bych ale měla mluvit za sebe, i když je ekonomika v současné době ovlivňována kombinací protichůdných sil, lze z dobrých důvodů očekávat, že pozitivní síly podporující růst zaměstnanosti a vyšší inflaci, budou nadále převažovat nad negativními,“ řekla Yellnová.

„Pořád si myslím, že v červenci ta možnost existuje. Ale červen je mimo hru,“ řekl k budoucímu rozhodování amerických centrálních bankéřů o sazbách stratég RJO Futures John Caruso.

Stratég trhu firmy Prudential Financial Quincy Krosby uvedl akcím nahoru pomohly rostoucí ceny ropy, které dnes vzrostly na nová sedmiměsíční maxima a severomořská ropa Brent se znovu vyhoupla nad 50 dolarů za barel. Ropný trh podpořil pokles kurzu dolaru spolu s novými útoky na ropnou infrastrukturu v Nigérii.

Dow Jonesův úzký index bluechips, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes zpevnil o 0,63 procenta na 17 919,99 bodu. Nejvíc rostly akcie firmy Boeing, jako jediné zlevnily cenné papíry Home Depot.

Širší index S&P 500 si připsal 0,49 procenta na 2109,41 a pokořil tak psychologickou hranici 2100 bodů, dostal se tak na letošní nejvyšší hodnoty. Index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4968,71 bodu se ziskem 0,53 procenta.

 

Newsletter