Šéfové firem čekají růst tržeb, bojí se nedostatku lidí

Šéfové českých firem jsou nejoptimističtější za posledních sedm let. Za největší hrozbu považují nedostatek lidí s potřebnými dovednostmi a znalostmi. Ukázal to sedmý ročník Českého průzkumu názorů generálních ředitelů, který mezi 110 šéfy významných firem působících na českém trhu provedla poradenská společnost PwC ČR.

Růst tržeb očekává 82 procent manažerů, zatímco loni to bylo 81 procent.  Zvyšovat stavy zaměstnanců totiž letos podle průzkumu hodlá polovina firem, naopak snižovat jen pětina.

Největší růstové příležitosti generální ředitelé vidí na českém trhu (31 %). Na druhém místě uvádějí inovace (21 %) a na třetím posílení svých pozic na stávajících zahraničních trzích (15 %). I když jsou krizová léta už za námi, firmy si stále pečlivě hlídají náklady. Významnější úsporné opatření plánuje letos zavést 65 procent dotázaných, loni to bylo 72 procent.

„Rostoucí česká ekonomika, nízká nezaměstnanost a zvyšující se mzdy podporují domácí poptávku. Na vzestupu jsou i firemní investice. Podniky chtějí maximálně vytěžit tento spotřebitelský a investiční apetit, a soustředí se proto na domácí trh,“ uvedl řídící partner PwC Česká republika Jiří Moser.

 

VIDEO: Sedm z deseti Čechů a Češek je spokojeno se svým životem. Přesto se dnes, čtvrt století po pádu komunistického re…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 21. leden 2016

 

Úsporná opatření firem způsobují, že finančně zdravé podniky mají nyní spoustu volné hotovosti. Rekordně vysoký podíl firem (90 %) tak hodlá letos financovat svůj růst vlastní hotovostí. Necelá třetina si plánuje půjčit v bance, což je stejně jako loni.

Nedostatek lidí představuje pro šéfy firem největší hrozbu, která by mohla ohrozit jejich růstové plány. „Generální ředitelé si také začínají uvědomovat blížící se konec období slabé koruny a nutnost opět řídit svá měnová rizika. Výkyvy měnových kurzů tak představují velkou hrozbu pro čtvrtinu dotázaných a další více než polovina se jich alespoň mírně obává,“ upozornil Moser.

Manažeři také upozornili na tvrdší podmínky podnikání ze strany státu. Zhruba tři čtvrtiny z nich si myslí, že za posledních tři až pět let je regulace podnikatelského prostředí v Česku celkově intenzivnější. Tedy, že jsou například více kontrolováni ze strany nejrůznějších úřadů nebo, že je stát důraznější při vymáhání daní či informací, které o sobě musím firmy sdělovat. 

„Nové povinnosti, které na firmy v uplynulém roce dolehly a přicházejí i letos, například velmi medializovaná kontrolní hlášení či elektronická evidence tržeb, vyvolávají v generálních ředitelích pocit, že toho po nich chce stát opravdu hodně a že snaha chytit nepoctivé dopadá i na ty, co pravidla dodržují,“ poznamenal Moser.

Spokojenost Čechů s ekonomikou je rekordní

Newsletter