Seriál investičních nápadů: Hodnocení tipů a jeden nový cíl

Na světě je zhruba 65 tisíc veřejně obchodovaných firem, ovšem pouze pár z nich je lídrem sektoru. Jak je poznat? O těch největších (Apple, Daimler, Exxon, atd.) píšou noviny každý druhý den. O těch menších píši já v Seriálu investičních nápadů. Nejen to, do jejich akcií vkládám své peníze s průměrným čistým zhodnocením 13,7% p.a. za posledních devět let.

Přelom dubna a května je tradičně časem ohlašování výsledků za první kvartál, dnes se podíváme, jak si vedly výhradně americké firmy, a pokud dočtete až do konce, přidám i jeden – i když zatím pouze potenciální – investiční nápad. Tradiční dovětek: Pokud nebude zmíněno jinak, považuji nastíněnou investiční tezi za nadále platnou a akcie si ponechávám. V případě, že došlo k událostem, které z mého pohledu tezi vyvrací, výslovně to uvedu. Nebudu hodnotit vývoj cen akcií, protože je snadno dohledatelný.

Core-Mark

CORE přidala v prvním čtvrtletí na tržbách 23% (3 mld. USD) především díky příspěvku z obsluhy obchodů Murphy. Same-Store-Sales u cigaret mírně poklesly (-0,1%), v dalších segmentech (čerstvé jídlo, cukrovinky, nápoje) naopak rostly o 3%, což jsou skvělé výsledky, vezmeme-li v potaz obecně slabý výkon amerického retailu. Integrace nových zákazníků s sebou nese dodatečné náklady, takže EBITDA rostla relativně pomaleji (+5%), a zisk na akcii dosáhnul 0,33 USD. V souladu s předpovědí CEO z minulého konferenčního hovoru se nedařilo kanadské divizi (SSS -8,3%) kvůli dopadu nízkých cen ropy. Strategie se nemění, dál bude kladen důraz na segment potravin, který v celkové statistice C-Stores loni přidal 10%, tedy dvakrát více než tradiční kategorie. Management věří (neuvedl zdroj), že počet Single-Operated C-Stores se zvyšuje rychleji než suma všech (soukromníci získávají tržní podíl – nyní 63% – proti řetězcům). Tento údaj není snadné ověřit, ale principiálně je pozitivní pro CORE, protože řetězce mohou využívat vlastní distribuční síť, zatímco soukromníci těžko.

CORE ohlásila záměr koupit distributora Pine State Convenience za 121 mil. SD. Jedná se o největší akvizici v historii firmy, která by měla přinést tržby zhruba 1 mld. USD. Management očekává návratnost investice v rozmezí 15-18%. Je to další potvrzení probíhající konsolidace, okolo níž je vystavěna investiční teze. Na druhou stranu, odvětví je stále dostatečně fragmentované, takže nemyslím, že by regulátor akvizici zablokoval (jak jsme viděli v posledních měsících u jiných firem).

AAON

AAON přidala meziročně na tržbách za první kvartál 11,3% (85,4 mil. USD), zlepšila hrubou marži (z 28,4% na 30,1%), a protože lehce poklesla efektivní daňová sazba, zisk na jednu akcii poskočil o 33% na 0,2 USD. Růst tržeb byl tažen objemem, ne cenotvorbou. Ohledně segmentů, dobře se vedlo komerčním prostorám, hotelům a kancelářím, mezi vzdělávacími institucemi byl patrný pokrok, naopak nedařilo se ve zdravotnictví.

CEO zmínil cla, která americká vláda uvalila na dovoz oceli, a která zvýšila cenu tohoto materiálu zhruba o 20%. Protože někteří konkurenti mají výrobní kapacity mimo USA, např. v Mexiku, a tedy je cla nepostihla, relativní konkurenceschopnost AAON byla zasažena. Samozřejmě se jedná o faktor mimo kontrolu firmy, nicméně v dalších kvartálech to dopadne na marže – do jaké míry teprve uvidíme (jestli se část podaří přenést na zákazníky). Organický růst cen i dalších komodit (hliník, měď) samozřejmě představuje riziko známé.

Gartner

Gartner si v prvním čtvrtletí vedla dobře, zvýšila tržby o 18,3% meziročně (557 mil. USD), a čistý zisk na akci dosáhnul 0,61 USD. Výsledky byly negativně ovlivněné volatilitou měn (firma podniká v 90 zemích) – na organické bázi rostly tržby o 21% a EBITDA o 31%. Hodnota nasmlouvaných kontraktů se zvýšila o 14%, a překonala dvoucifernou hranici ve všech regionech. Gartner potvrzuje dominantní pozici na poli IT výzkumu a poradenství, což dokládají i přední umístění v anketách prestižních časopisů Forbes (Most Innovative Growth Companies for 2015) a Fortune (World‘s Most Admired Companies for 2015). Pro připomenutí, Gartner momentálně obsluhuje zhruba 10% velkých světových podniků, a před dvěma lety vstoupil do segmentu malých firem (definováno jako výdaje na IT menší než 10 mil. USD ročně), kde vidí další růstové příležitosti.

Roper Technologies

ROP v prvním kvartále zvýšila tržby o 4,4% na 902 mil. USD. Růst byl tažen akvizicemi (+9,6%), organicky byznys poklesnul o 3,2% (zbytek komponent tvoří divestice -1%, a FX změny -1%). Po divizích: Medical +14%, Energy Controls -15%, Industrial -10%, Radio Frequency +16%. Celkem EBITDA přidala 4% na 307 mil. USD a čistý zisk na akcii byl 1,5 USD. Firma potvrdila roční EPS výhled ve výši 6,85 – 7,15, rovněž ohledně akvizic je na cestě k ročnímu cíli (nakoupila za 265 mil. USD z naplánovaných 1-1,2 mld. USD). Po divizích, Medical +14%, Energy Controls -15%, Industrial -10%, Radio Frequency +16%,

Horší relativní výkonnosti ROP vůči konkurentům Danaher a Berkshire od zveřejnění nápadu přičítám jednak expozici ROP na energetické firmy (divize Energy Control – byť jde o setrvačností dobíhající část) a zdravotnický sektor. ROP se stará hlavně o medicínský software – investice do něhož lze v nejistých časech jako nyní odložit – zatímco Danaher je spíše zaměřený na přístroje a zdravotnický materiál. Buffettova Berkshire má minimální přítomnost v těchto oblastech – jde hlavně o průmyslové a na spotřebu zaměřené firmy.

Sherwin Williams

Tržby SHW vzrostly o 5,1% na 2,57 mld. USD, hlavně díky nárůstu objemu prodaných architektonických barev – v souladu s pokračujícím oživením v americkém stavebnictví. Malou kaňkou byly tržby v latinskoamerické divizi nátěrů, které o 25%, protože zvyšování cen nestačilo pokrýt znehodnocení tamních měn. Celkový čistý zisk poskočil o 13,8 % na 147,1 mil. USD, a zisk na akcii byl 1,57 USD. Pokračoval tedy trend patrný už několik kvartálů – růst hrubé marže díky poklesu cen vstupů. Zajímavě, management komentoval, že kvůli finanční pozici hlavních producentů TiO2 (10-15% ceny vstupů pro barvy) nevidí další pro pokles ceny, navzdory nadbytečným kapacitám.

Chtěl bych se tedy v dalších dnech podívat, jestli by samotné firmy produkující tuto chemickou látku nemohly být teď dobrou investicí (Kronos, Tronox).

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter