Seriál investičních nápadů: Jak si vedou naše horké koně?

Na světě je zhruba 65 tisíc veřejně obchodovaných firem, ovšem pouze pár z nich je lídrem sektoru. Jak je poznat? O těch největších (AppleDaimlerExxon, atd.) píšou noviny každý druhý den. O těch menších píši já v Seriálu investičních nápadů. Nejen to, do jejich akcií vkládám své peníze s průměrným čistým zhodnocením 13,7% p.a. za posledních devět let.

Dnes se podíváme na výsledky a kurzotvorné zprávy u další várky již doporučovaných firem. Tradiční dovětek: Pokud nebude zmíněno jinak, považuji nastíněnou investiční tezi za nadále platnou a akcie si ponechávám. V případě, že došlo k událostem, které z mého pohledu tezi vyvrací, výslovně to uvedu. Až na výjimky nebudu hodnotit vývoj cen akcií, protože je snadno  dohledatelný.

Regus

RGU dosáhla v prvním čtvrtletí tržeb 532 mil. GBP, což meziročně představuje růst o 14,5% při stejné měnové základně (libra oslabovala, takže reálně jde o růst 17,7%). Zhruba deset procent jde za novými lokacemi z loňského roku, zbytek tvoří organický růst (cena x obsazenost). Právě obsazenost se podílela silněji, když vzrostla o 1,6 procentního bodu na 79,1%, a podržela hrubou marži z lokací otevřených déle než rok nad úrovní loňského roku. Regus má dobře našlápnuto k růstu ziskovosti o více než 20%, což bylo mé očekávání v původní tezi. Mírný pokles ceny akcií je tedy dán pouze valuační kontrakcí.

Co se týče pokračující expanze, k 31. březnu měla firma nasmlouváno 2799 objektů, a pro letošní rok počítá s růstem o zhruba 350 míst a výdaji na rozvoj 120 mil. GBP. Trend jde dvěma směry – k větším a kapitálově náročnějším co-workingovým centrům v hlavních městech, a k partnerským projektům v periferních oblastech, které nevyžadují tak velkou počáteční investici a zmenšují riziko na úkor nižší marže.

Precia-Molen

V dubnu a květnu Precia ohlásila dvě akvizice. Nákup polské firmy Kaspo Lab., která má dvacet zaměstnanců a tržby okolo 3 mil. PLN, byl uzavřen na konci dubna. Dále Precia usiluje o koupi firmy Epona SAS, která podniká v okolí Lyonu. Transakce by měla být uzavřena do konce pololetí. Potvrzuje se teze růstu prostřednictvím zacílených akvizic, a trh na tyto zprávy reagoval pozitivně.

Signet Jewelers

SIG, jejíž situaci jsem podrobně popisoval v předchozím příspěvku, prohloubila v dalším týdnu pokles. Stojí za tím negativní tón newsletteru Jamese Granta z minulého čtvrtka, který se opírá do již zmíněného kreditního financování a navíc přidává příběh ženy z Marylandu, která údajně koupila v obchodě Kay diamant, který se ukázal jako podvrh (uměle vyrobený). Pokud by takové odhalení bylo pravdivé, šlo by samozřejmě o obrovské reputační riziko, a reakce trhu byla oprávněná. Z mé pozice těžko říct, management se k nařčení zatím nevyjádřil.

Amsterdam Commodities

ACOMO pořádala na konci dubna valnou hromadu. Kromě běžných organizačních věcí (schválení dividend, znovuzvolení členů dozorčí rady, potvrzení nového CFO, atd.) stojí za zmínku několik zpráv z prezentace vedení. Dvě nejdůležitější divize – Spices & Nuts, Edible Seeds – zaznamenaly silný růst tržeb, ale tlak na marže. Management vnímá, že koncoví zákazníci začínají být citlivější na ceny oříšků, které v posledních letech poměrně silně rostly. Pomáhá k tomu i proliferace obchodů s organickými produkty, tedy větší výběr, konkurence, tlak na cenu. I dál se ovšem jedná o organicky rostoucí byznys, a v tomto smyslu může být zajímavým květnový vstup Amazon do tohoto segmentu. Internetový gigant rozjíždí tři vlastní značky zaměřené právě na oříšky, koření, čaj a kávu ( Happy Belly, Wickedly Prime, Mama Bear), a bude mít bezpochyby silnou vyjednávací pozici. Ovšem nebude konkurentem ACOMO, spíše jeho zákazníkem. Přímý nákup surovin od producentů totiž vyžaduje poměrně sofistikovanou síť lokálních zastoupení a vztahů, což vzhledem k velikosti cílového trhu nebude pro Amazon zajímavé.

CTS Eventim

EVD ohlásila za první čtvrtletí růst tržeb o 7,6% na 163,2 mil. EUR; EBITDA poskočil o 5,4% na 38,8 mil. EUR. Stále platí predikce managementu, že tržby v letošním roce lehce poklesnou (méně kulturních akcí jen částečně kompenzováno růstem v prodeji vstupenek), ale zisk na akcii poroste tempem okolo 5%. Z korporátních zpráv, EVD uzavřela partnerství se Sony (JV) pro prodej lístků na LOH v Brazílii, a vnímá to jako vstupní bránu k další expanzi do regionu. Firma také posílila svůj vliv v promotérské firmě FKP Scorpio (nyní nadpoloviční podíl), která pořádání několik festivalů v Německu, Finsku, Dánsku a Holandsku.

Kernel

Tržby KER zůstaly v podstatě beze změny, když vyšší objemy byly zneplatněny nižšími cenami zemědělských komodit. Stále platí, že většina produkce šla na export (98% tržeb). EBITDA poklesl o 14% kvůli normalizaci marží ve zpracovatelské divizi, přesně podle predikce managementu z minulého roku, takže pro trh nešlo o překvapení. Pokračuje rychlý růst divize Farming (2,6x vyšší EBITDA, ovšem z malé základy). V dubnu Kernel prodala dva menší závody v jižním Rusku za zhruba 120 mil. USD a ztratil roční kapacitu k zpracování 200 mil. tun slunečnicových semínek (zhruba 10% celkové kapacity). V tomto případě o překvapení šlo a důvod není zcela zřejmý. Jako možný „trade-off“ se mi jeví zpráva – rovněž z dubna – že IFC (součást Světové banky) poskytne Kernelu 95 mil. USD jako oběžný kapitál, který firma hodlá použít na posílení své sítě ukrajinských farmářů. Je možné, že pomoc WB – v souladu s politickou situací na Ukrajině – byla nepřímo podmíněna ústupem od podnikání v Rusku, ale to je pouhá má spekulace. Kernel je nyní poměrně konzervativně kapitalizovaná (čistý dluh / EBITDA = 0,8x), a management aktivně hledá akviziční cíle a chystá stavbu přístavního terminálu za zhruba 100 mil. USD (cítí optimální poměr v rozmezí 1,5 – 2x). Pokud akvizice nepřijdou,ve hře bude mimořádná dividenda.

Helmerich-Payne

Zajímavá zpráva přišla minulý týden z HP, která zvýšila čtvrtletní dividendu z 0,6875 na 0,7 USD. V situaci, kdy firma stěží vydělává na stávající výplatu, a ve víru početných bankrotů v ropném sektoru, se jedná o dosti netradiční krok. Na druhou stranu, HP je technologický lídr, takže nemá smysl kupovat protihráče kvůli nahrazení R&D, investice do konstrukce nových zařízení jsou v těchto podmínkách pochopitelně omezeny, a výplata akcionářům tedy dává smysl, i jako vyjádření důvěry.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter