Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Short Apple? Opravdu?

Silná závislost příjmů Applu na prodeji iPhonů by mohla společnosti ublížit. Zejména pak s blížícími se strukturálními změnami na trhu smartphonů, poznamenal pro CNBC Colin Gillis, analytik společnosti BGC Partners. Gillis nedávno pro akcie společnosti Apple stanovil cílovou cenu 115 dolarů, což je zhruba 14 dolarů pod úrovní, na které titul ve středu uzavřel. Akcie Apple posílily za poslední rok o 72 procent. „Pokud ještě nejsou na vrcholu, tak jsou velmi blízko,“ poznamenal v rozhovoru.

Gillis uznal, že pravděpodobnost poklesu v blízké budoucnosti je malá, ale spatřuje tři trendy, které mají největší vliv na tržby tohoto leadera. Růst trhu se smartphony se zmírní z úrovně 20 – 30 procent na  5 – 10 procent, řekl. Tento výhled je v souladu s prognózou pro dodávky smartphonů vydanou globální výzkumnou společností IDC. Ta očekává, že se v roce 2015 zvýší dodávky o 12,2 procenta. Pro srovnání, růst z roku 2014 byl 26,3 procenta.

iPhone 6 zabodoval. Apple vyráží dech ve všech směrech

Gillis také očekává, že spotřebitelé budou s výměnou svých telefonů za modernější vyčkávat s tím, jak zpomaluje nadšení z nových funkcí. Posledním trendem je riziko mobilních operátorů, kteří budou stále méně ochotni a schopni dotovat náklady mobilních telefonů, což bude pro Apple negativní. „Vezmete-li v potaz dlouhodobější pohled, než je aktuální čtvrtletí, musíte si být vědomi toho, že zisk společnosti Apple pochází zejména z iPhonů. Jedná se o 70 procent příjmů, možná ještě více. Navíc dynamika tohoto odvětví se mění a to je nezpochybnitelné,“ řekl.

Apple by měl, dle Gillise, rozvíjet služby generující příjmy, jenž jsou vázané na mobilní produkty. Dával tak do kontrastu strategii Applu, jež sklízí slušné marže ze svých smartphonů, se strategií Google – snížit ceny a vydělat na službách, která má za cíl nasytit trh telefony fungujících na jeho systému Android. Podle IDC byl ve třetím čtvrtletí roku 2014 tržní podíl Apple iOS 11,7 procenta, zatímco Android ovládal 84,4 procenta trhu. „Pokud bychom mohli okamžitě „stáhnout“ iPhone, příjmy společnosti Apple by byly jen zlomkem toho, co vidíme nyní,“ řekl.

Společnost také nedávno vstoupila na trh elektronických transakcí se svou „elektronickou peněženkou“ Apple Pay. Robert W. Baird, analytik Will Power, nedávno CNBC řekl, že služba od zahájení v říjnu shrábla dvě třetiny všech mobilních plateb v USA. Nicméně, dodal, že pro Apple představují jen velmi malý podíl příjmů – možná tak 2 procenta.

Snaží se Apple opravdu o kořist Tesly?

Apple chce dělat akcionářům radost

Newsletter