Šílená predikce? Dow Jones spadne o 17 tisíc bodů

„Trumpova rally“ by mohla předcházet nevyhnutelný prudký pád akciových trhů, který přichází jen jednou za život. Myslí si to ekonom Harry Dent, který je znám svými odvážnými výroky.

Investoři přijali vyhlídky na čerstvě zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa tím, že poslali akcie na nová rekordní maxima. „Myslím, že to bude vrchol akciového trhu, který bude následovat pád podobný tomu z počátku 30. let minulého století. Domnívám se, že zde máme poslední rally v tomto býčím trhu,“ řekl Dent televizi CNBC. Zároveň upozornil na možný vznikající problém. Předpovídá propad indexu Dow Jones v několika dalších měsících o deset až dvacet procent.

Dow Jones od prezidentských voleb, které se konaly 8. listopadu, rostl o zhruba osm procent a 15krát zakončil obchodování rekordem. Finanční sektor zpevnil o 19 procent a výnos z desetiletého amerického dluhopisu je nyní kolem 2,5 procenta.

Podle Denta není možné, aby akcie rostly tímto tempem, zatímco výnosy míří nikam. „Domnívám se, že Dow Jones může během několika let od dneška skončit mezi 3000 až 5000 body,“ míní ekonom, který vidí další hlavní faktory možného poklesu trhů. Lidé podle něj v průběhu příštího roku zjistí, že Donald Trump nebude schopen splnit vše, co slíbil a ekonomika může zpomalit. Dále upozornil na Itálii, kde může nastat krize podobná roku 2008. Země je podle něj v úpadku.

Velké obavy má ekonom také o vývoj v Číně. Hlavně kvůli existenci největší realitní bubliny ve druhé největší ekonomice světa. Tato bublina podle něj praskne.

 

 

Navzdory tomu všemu se Dent domnívá, že pro investory může být nejlepší čas na změnu pozic za několik desetiletí, aby dosáhli obrovských zisků. „V několika následujících měsících budou mít investoři nejlepší příležitost dramaticky změnit své investiční strategie a zisky,“ konstatoval.

Dent investorům radí, aby prodali své akcie blízko maxim a obratem je převedli na nekvalitnější dluhopisy. Doporučuje 30leté státní dluhopisy a firemní dluhopisy s ratingem „AAA“.

 

Newsletter