Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Silnější euro může koruně uškodit

Klíčové body

  • Koruna opustila úzké obchodní pásmo, okamžitě ale narazila na další support.
  • Po dalších jestřábích komentářích zástupců ECB peněžní trhy plně zaceňují zvýšení sazeb v červenci.
  • Zužující se úrokový diferenciál koruně nehraje do karet.
Zdroj: Depositphotos

Koruna se během středečního odpoledne vymanila z úzkého obchodního pásma 24,40 – 24,45 EURCZK. Posun pod spodní hranici horizontálního kanálu se domácí měně včera podařilo udržet, výraznější pohyb, který standardně po opuštění konsolidačních grafických formací nastává, jsme však nezaznamenali. Koruna tak zažila další klidný den, během kterého se její maximum a minimum vůči euru nacházelo pouhých 7 haléřů od sebe.

Jedním z důvodů, proč koruna posílila pouze k úrovni 24,36 EURCZK, je přítomnost dalšího supportu v podobě rostoucí trendové linie od únorového minima kurzu. Na důležitosti tato hranice podpory nabývá ještě díky 78,6% úrovni Fibonacciho retracementu z korekčního pohybu následovaného po prudkém posílení koruny v březnu a na začátku dubna. V případě proražení tohoto supportu je další v pořadí úroveň 24,30 EURCZK, kde se nachází válečné minimum tohoto měnového páru.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Koruně by dle historické korelace mělo na silnější úrovně pomoci i posilující euro. Situace ohledně tohoto předpokladu je však momentálně ošemetná, protože za aktuálním posílením společné evropské měny stojí zaceňování dřívějšího utahování měnové politiky ECB. Během středy a čtvrtka se totiž vyjádřili hned čtyři členové bankovní rady ECB ve prospěch možného ukončení programu APP a prvního zvýšení sazeb již na červencovém zasedání.

Důvodem, proč by v tomto případě nemusela historická korelace posilující koruny spolu s eurem fungovat, je zužování úrokového diferenciálu mezi Českou republikou a eurozónou. Zatímco české úrokové sazby jsou již s nejvyšší pravděpodobností poblíž vrcholu, ty eurové se v případě výraznějšího zakročení ECB proti inflaci mohou posunout výrazně výše. Právě z rozšiřujícího se úrokového diferenciálu koruna v posledních měsících těžila a budoucí návrat sazeb ČNB k neutrálním úrovním bude úrokový diferenciál a atraktivitu koruny v očích zahraničních investorů snižovat. Úrokové sazby v eurozóně se sice také budou vracet k neutrální úrovni, v tomto případě to ale bude znamenat jejich růst.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0814 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0810 do 1,0938 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,37 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,54 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,33 až 24,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,24 do 22,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter