Silný dolar a vyšší sazby mohly donutit Japonce k intervenci. Trpí i koruna

Klíčové body

  • Na trhu japonského jenu se spekuluje o možné intervenci ministerstva financí.
  • Dolar zůstává silný, americké tržní sazby dále rostou.
  • Koruna stále pod výprodejním tlakem proti euru i dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Kurz japonského jenu včera oslabil nad 150,00 jenů za dolar. Po tomto pohybu následovalo jeho prudké posílení. Spekuluje se, že by mohlo jít o intervenci ministerstva financí. To však nic oficiálně nepotvrdilo. Stále se tak mohlo jednat o velký objem uzavřených shortů s ohledem na psychologickou důležitost dané hranice. V japonské ekonomice se mezitím kupí proinflační tlaky.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Náměstek japonského ministra financí Kanda odmítl komentovat, že by včerejší skokové posílení jenu po prolomení hranice 150,00 USDJPY bylo intervencí. Sám ministr financí Suzuki spekulace odmítl potvrdit. Oba jsou klíčové postavy v rozhodování o zásazích na devizovém trhu. Současná situace trochu připomíná říjen 2022, kdy ministerstvo intervenovalo, ale nejprve rovněž odmítalo situaci komentovat.

Intervence tak potvrzena není. Punc nejistoty zůstává, což už samo o sobě může mít jistý psychologický efekt. Ministerstvo dle vyjádření vývoj na FX trhu pečlivě sleduje. Nadále chce bránit „nadměrným výkyvům“, přičemž do této definice dle Kandy nespadá jen samotný pohyb jednou stranou, ale rovněž i otázka (implikované) volatility.

Na dluhopisovém trhu mezitím pokračuje výprodej týkající se i japonských instrumentů. Výnos desetiletého bondu se dostal na 0,8 % a je nejvyšší od roku 2013. Překonal tak dosavadní intervenční hranice Bank of Japan, navíc za situace, kdy banka před dvěma dny na dnešek oznámila dodatečné nákupy bondů o splatnostech 5-10 let. Na swapovém trhu jsou pohyby ještě větší. Desetiletý swap překonal 1 %, což je důkazem tlaků trhu na vyšší tržní sazby delších splatností, a tedy i na vymezené pásmo cílení výnosové křivky, kde horní hranice činí právě 1 %.

Současné tržní prostředí, kterému vládne růst amerických výnosů a dolaru, je pro kurz japonského jenu problém. Kurzový vývoj přidává na výčtu proinflačních rizik spolu s inflací nad cílem a evidentně sílícími inflačními očekáváními. Bank of Japan však stále čeká na vývoj mezd, kde je v Japonsku každoročně klíčové období únor a březen, kdy dochází na mzdová vyjednávání.

Shodou okolností dnes Bank of Japan zveřejnila odhady mezery výstupu a potenciálního růstu. Ukazuje se, že potenciál Japonska roste a že se mezera výstupu začíná posouvat do kladných čísel. I to jsou proinflační faktory. Bank of Japan v rámci své prognózy s kladnou mezerou výstupu počítá, stejně tak ale s jejím následným opětovným snížením.

Zdroj: Bank of Japan
Zdroj: Bank of Japan

Na hlavních trzích vidíme nadále silný dolar poháněný nejen americkými daty, ale i pokračujícím růstem tržních sazeb. Ten byl včera podpořen nad očekávání vyšším množstvím volných pracovních míst, což z pohledu trhu implikuje stále silný americký trh práce, a tedy i potenciálně vyšší riziko dalšího zvýšení sazeb Fedu.

Koruna v tomto prostředí oslabila nad hranici 24,50 za euro. Její dnešní vývoj budeme sledovat nejen s ohledem na globální tržní prostředí, ale i na dění v regionu. Dnes by totiž měla polská centrální banka rozhodnout o sazbách. Můžeme předpokládat, že pokud by přikročila k jejich dalšímu snížení, jistý dopad na kurz by to vinou provázanosti koruny a zlotého mít mohlo. Nečekáme však, že by banka zopakovala překvapující snížení úroků o 75 bodů, jako to udělala na posledním zasedání.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0458 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,20 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0419 do 1,0516 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,57 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,35 do 23,66 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter