Silný dolar podtrhuje stav americké ekonomiky a měnové politiky

Klíčové body

  • Kombinace síly americké ekonomiky a jestřábí přístup Fedu přispěla k posílení amerického dolaru. Dolarový index se nachází nad úrovní 105,56
  • Posílení dolarového indexu podpořilo i druhé snížení sazeb v řadě ve Švýcarsku a očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Bank of England.
  • Japonský jen se proti dolaru obchoduje blízko úrovně 160 jenů za dolar. Nad touto hodnotou Bank of Japan naposledy intervenovala za účelem posílení jenu, které bylo skokové.
Zdroj: Depositphotos

Síla americké ekonomiky a Fed, který z důvodů obav ze zakořenění zvýšené inflace volí opatrný přístup, vedou k posílení dolaru. Americký dolar se proti japonskému jenu poprvé od konce dubna podíval nad hodnotu 159 jenů za dolar. Dolar od pondělí posílil i proti koruně na kurz v okolí 23,25 za dolar. Mírné posílení zaznamenal dolar od dnešního rána i proti euru, které se nyní obchoduje těsně nad hranicí 1,0700 dolaru za euro. Dolarový index, který měří sílu amerického dolaru proti hlavním světovým měnám, posílil od čtvrtka nad úroveň 105,56.

Zásadní vliv mělo druhé snížení úrokových sazeb v řadě ve Švýcarsku, náznaky poklesu sazeb ze strany Bank of England a všeobecně více jestřábí výhled sazeb amerického Fedu, který i přes vysokou úroveň amerických úroků může patřit mezi poslední hlavní světové centrální banky, které přistoupí ke snížení sazeb.

Hlavní důvody jsou dva. Prvním je, že se meziroční inflace v USA vcelku silně zakořenila nad třemi procenty. Druhým je i přes řadu zklamání v podobě slabších dat stále silná americká ekonomika, která prostředí vysokých úrokových sazeb vcelku dobře zvládá. Zástupci Fedu tudíž nejsou pod tak silným politickým tlakem, aby snížením sazeb podpořili oživení ekonomiky jako centrální bankéři v dalších zemích. Nezapomínejme ale, že tyto tlaky se mohou stupňovat i protože Fed má na rozdíl od ECB a ČNB ještě druhý mandát v podobě plné zaměstnanosti. Při rozhodování tak musí přihlížet k výkonu ekonomiky, který se běžně projevuje právě i na trhu práce v podobě růstu, či poklesu zaměstnanosti.

Snížení úrokových sazeb zřejmě v blízké době neuvidíme ze strany japonské centrální banky. Přesto tento přístup lze jen těžko označit za jestřábí i vzhledem k nižší úrovni úrokových sazeb v nominálním i reálném vyjádření ve srovnání s Fedem a řadou dalších centrálních bank v Evropě. Zástupci Bank of Japan navíc na posledním zasedání neodsouhlasili snížení objemu prostředků v programu kvantitativního uvolňování. Utažení měnové politiky skrze omezení nákupů cenných papírů ze strany BoJ se zřejmě odkládá až na červenec. Fed tak nebude poslední z největších centrálních bank, která přistoupí ke snížení sazeb, z důvodu historicky odlišné situace v Japonské ekonomice.

Z pohledu kurzu na páru USDJPY bude nyní zajímavé sledovat další vývoj. Současný kurz se totiž přibližuje hodnotě 160 jenů za dolar, což je velmi silná psychologická hranice z řady důvodů. Ten hlavní je, že nad touto úrovní naposledy BoJ intervenovala na měnovém trhu za účelem posílení japonské měny.

Obchodníci, investoři, ale i firmy obchodující s japonskem jsou nyní velmi opatrní z důvodu kurzového rizika. V případě, že by nastal podobný scénář, jako naposledy, kdy japonský jen oslabil nad tuto hranici, je zde velké riziko výrazného posílení jenu a ztráty na dlouhých pozicích. Dává proto smysl se alespoň zamyslet, zda část jenů, které budou potřeba v budoucnu, nekoupit už nyní, kdy je jeho kurz slabý.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0679 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0641 do 1,0742 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,96 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,37 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,84 až 25,09 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,25 do 23,48 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter