Silný, nebo slabý dolar? Banky mění své predikce

Nad politikou silného dolaru se vznáší otazníky. Přišel její konec, nebo ne? Vystoupení amerického prezidenta a ministra financí ve švýcarském Davosu některým investorům zamotalo hlavo. Jiní mají naopak celkem jasno.

Pro připomenutí, americký ministr financí Steven Mnuchin minulý týden řekl, že slabý dolar americkému hospodářství vyhovuje, jelikož z krátkodobého hlediska zlepšuje obchodní vyhlídky, a tudíž nepředstavuje žádné riziko. Z toho dlouhodobého prý naopak věří v silnou americkou měnu.

To poté potvrdil i sám prezident Trump. „Dolar bude silnější a silnější a já konec konců chci vidět silný dolar,“ přepisuje jeho slova CNBC. Společně s tím pak vyzval k tomu, aby Mnuchinův předchozí komentář nebyl vytrháván z kontextu.

Co ti Američné s dolarem chtějí? Donald se pustil do intervencí

Představa tak byla podána celkem jasně. Pro politiku silného dolaru jakožto důkazu síly americké ekonomiky se vyslovili oba státníci (ministr financí Mnuchin tak učinil i včera během vystoupení před Senátem). Některé banky se i přesto rozhodly přehodnotit své predikce, a to v neprospěch americké měny.

Jednou z nich je například HSBC, která ve svém včerejším dopise klientům představila upravené odhady. Ve dvojici s eurem byl kurz dolaru zhoršen pro všechna čtvrtletí roku 2018 z předchozích 1,200 EURUSD na 1,250 EURUSD. Obdobnou změnu je pak možné pozorovat i u dalších dolarových párů, jako je USDJPY a GBPUSD.

„Mnohem větší zaměření na zahraniční obchod ze strany americké administrativy oslabuje dolar. Dokud cyklické faktory opětovně nepotvrdí vliv na jeho kurz, existuje jen málo důvodů, proč bychom mohli čekat změnu tohoto trendu,“ vysvětlil změnu predikce měnový stratég HSBC David Bloom, kterého cituje agentura Bloomberg.

HSBC to ale nekončí. Vidina slabšího dolaru se projevila i u ostatních odhadů. Podle dat agentury Bloomberg, která sleduje predikce celkem 107 institucí, rovněž došlo na některé změny v neprospěch americké měny. Zatímco minulý týden se průměr odhadu kurzu EURUSD pro jednotlivá čtvrtletí letošního roku pohyboval v rozmezí 1,190-1,230 EURUSD, dnes se tyto hranice posunuly na 1,200-1,230 EURUSD, přičemž zhoršení výhledu dolaru, byť velmi mírné, se týká především první poloviny roku.

Pokud se zaměříme na včerejší den, dolar umazal veškeré zisky dosažené v pondělí. Stalo se tak jednak vinou poklesu výnosů amerických státních dluhopisů, velkou roli pak sehrála příznivá evropská data.

Bezpochyby nejsilnější statistikou bylo HDP eurozóny za poslední kvartál minulého roku. To skončilo dle očekávání na 1,7 % meziročně a 0,6 % mezikvartálně, revize hodnoty za 3Q pak dokonce přinesla zlepšení směrem vzhůru na 2,8 %. Celkově tak evropská ekonomika rostla tempem 2,5 %, což je vůbec nejlepší číslo za posledních deset let, které v rámci své prognózy nečekala ani Evropská centrální banka.

Dolar přece jen měl jednu „naději“ na podporu, a tou byla Zpráva o stavu unie neboli proslov prezidenta Trumpa před společným zasedáním Kongresu. Ti, kteří čekali, že by se 45. prezident USA opět vyjádřil na adresu tamní měny, případně by rozvedl cokoliv, co by ji podpořilo, se nedočkali. Trumpův proslov nepřinesl v podstatě nic nového. Došlo na rekapitulaci výsledků prvního roku jeho mandátu, kterou následovala výzva ke společné spolupráci republikánů s demokraty. Samozřejmě nechybělo ani připomenutí nedávno přijaté daňové reformy. 

Dnes se dočkáme hned několika klíčových fundamentů. V rámci Evropy to bude míra nezaměstnanosti eurozóny za prosinec a inflace měřená indexem cen spotřebitelů za leden. Z USA přijde Národní report zaměstnanosti agentury ADP, ve večerních hodinách se pak dočkáme rozhodnutí o úrokových sazbách Fedu, následná tisková konference guvernérky Yellenové (dnes je její poslední zasedání) však neproběhne.

Očekává se, že americká centrální banka ponechá úroky beze změny v pásmu 1,25-1,5 %. Na první letošní hike by mělo dojít až na březnovém zasedání, přičemž za celý rok 2018 se čekají celkem tři kola navyšování amerických sazeb.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,243 EURUSD. Během dnešního dne by se jeho kurz měl pohybovat v rozmezí 1,239-1,247 EURUSD.*

Koruna během včerejšího dne vůči euru stagnovala. Z domácí ekonomiky žádná data nepřišla, tudíž se veškerá pozornost i nadále stáčí na čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Ta by měla dle většiny odhadů (např. poslední průzkum agentury Reuters ukázal, že vyšší úroky čeká 14 z 14 oslovených analytiků a ekonomů) zvýšit 2T repo sazbu o 25 bb na 0,75 %.

Tento krok je však v kurzu domácí měny již započítán. Velký důraz proto bude kladem na doprovodný komentář a aktualizovanou prognózu. Tento týden bude rovněž zveřejněna Zpráva o inflaci, kde bude podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése potřeba sledovat dvě klíčové věci.

„Zástupci bankovní rady několikrát zopakovali, že od začátku února bude ČNB opět zveřejňovat svůj odhad vývoje koruny,“ připomněl Šoltés. „Nutno zdůraznit, že zveřejněný kurz je zamýšlen výhradně jako informativní nástroj a ne jako cíl měnové politiky. Zajímavá je samozřejmě otázka, zda se informace o výhledu ČNB promítne do tvorby očekávání trhu a následně do realizace hodnoty kurzu,“ upozornil.

Druhý důvod, proč sledovat vyjádření ČNB vzhledem ke kurzu koruny, je podle ekonoma pravděpodobné upozadění výrazu „překoupenost”.  „Z plynulého, klidného a postupného posilování koruny se zdá, že ‚za rohem už žádný bubák nesedí‛. Uvidíme, zda první letošní měnověpolitické zasedání bankovní rady přiblíží pohled centrální banky na hrozbu překoupení koruny,“ uvedl.

Momentálně se koruna obchoduje kolem 25,31 EURCZK. Kurz vůči euru by se dle naší predikce měl dnes držet v rozmezí 25,28 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,31 až 20,46 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

 

 

Newsletter