Situace v Číně tlačí na slabší korunu

Klíčové body

  • Sentiment domácností v Číně je nejhorší v historii měření. Problémy jsou s pandemií, realitním trhem, nezaměstnaností a pomalým růstem mezd.
  • Nečekané snížení úrokových sazeb v Číně vystrašilo komoditní měny a riziková aktiva, včetně koruny a dalších měn regionu.
  • Negativní zprávy z druhé největší ekonomiky světa přirozeně nahrávají bezpečným přístavům, a tak dolar posiluje.
Zdroj: Depositphotos

Poslední průzkumy ukazují, že sentiment čínských domácností je více pesimistický ohledně budoucnosti než když před tím. Srovnání výsledků ukazuje na horší náladu než na začátku pandemie v roce 2020 i než po úderu globální finanční krize v roce 2008. Taková situace běžně vede k omezení spotřeby na dluh, obecně zadlužování, a naopak k většímu spoření, které slouží jako příprava na horší časy. Z pohledu jednotlivců dává takový přístup naprostý smysl. Obzvlášť, pokud jsou očekávány problémy. Pokud se takto zachová velký počet jednotlivých domácností, tak v ekonomice uvidíme oslabení poptávky, a tím i omezení ekonomického růstu.

Čínské domácnosti podle dat tamní centrální banky nahromadily v první polovině roku o 13 % více prostředků na depozitech, než tomu bylo před rokem. Objemy nových úvěrů pak ve stejném období rostly nejpomaleji od roku 2007. Na signál o možném zpomalení ekonomického růstu reagovala centrální banka nečekaným snížením úrokových sazeb o 10 bazických bodů a je možné, že v tomto trendu bude pokračovat. Nižší úrokové sazby by měly, ceteris paribus, vést k posílení úvěrové aktivity a omezení motivace spořit, což by se krátkodobě mělo podepsat na posílení poptávky a ekonomického růstu.

Je otázkou, jak snížení už tak relativně nízkých sazeb ovlivní chování tamních domácností, které reflektují hned několik rizik. Prvním je riziko dlouhodobého zpomalení ekonomiky vlivem častých výbuchů pandemie COVID-19 a následné reakce vlády ve smyslu zero covid policy. Další problém se nepřekvapivě nachází na realitním trhu, kde splasklo několik bublin a zkrachovala řada státních a polostátních firem v odvětví. Ceny nemovitostí výrazně klesají a domácnosti pak mohou mít problém s kolaterálem při refinancování současných úvěrů. Nezaměstnanost u mladých osob navíc vzrostla na téměř 20 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2000 a téměř dvojnásobná hodnota proti USA. Růst příjmů domácností zpomalil na 1,9 % v prvním pololetí letošního roku ve srovnání s hodnotou 10,7 %, které bylo dosaženo v prvním pololetí loňského roku.

Situace v Číně a nečekané snížení tamních úrokových sazeb vystrašilo riziková aktiva, včetně měn našeho regionu. Během pondělí oslabila koruna, zlotý i forint. Dolar, jako bezpečný přístav, v reakci na tyto zprávy posiloval, což ukazuje jak kurz proti euru, tak i souhrnný dolarový index. Zástupci Fedu si navíc drží stanovené linky vývoje měnové politiky a plánují pokračovat v normalizaci měnové politiky, což také nahrává silnějšímu dolaru. V pondělí se díky obavám nedařilo ani komoditním měnám, které mají tendenci oslabovat ve stínu výhledu možného zpomalení globální ekonomiky a ochlazení poptávky po komoditách. Australský dolar reagoval na obě zprávy oslabením.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0164 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,47 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0103 do 1,0259 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,39 až 24,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,81 do 24,17 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter