Skokový růst úrokových sazeb, silnější koruna a dražší úvěry

Klíčové body

  • Debata na listopadovém zasedání ČNB bude v duchu zářijové, očekáváme navýšení úrokových sazeb o 50 až 75 bazických bodů.
  • Na zasedání ČNB v únoru 2022 lze očekávat dosažení výše dvoutýdenní repo sazby mezi 2,5 až 3 procenty, což lze považovat za neutrální úroveň.
  • Koruna bude mít výhodu úrokového diferenciálu a obnovení programu odprodeje výnosů devizových rezerv.
Zdroj: Depositphotos

Na listopadovém jednání bankovní rady ČNB můžeme očekávat debatu v duchu zářijového zasedání, kdy došlo ke zvýšení dvoutýdenní repo sazby o 75 bazických bodů. Listopadové rozhodnutí bude dle našich očekávání, podobně jako v září, mezi zvýšením o 50, či 75 bazických bodů. Vedle toho bude zveřejněna nová prognóza, která bude pro vývoj kurzu koruny klíčová.

Viceguvernér bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že podmínky v českém prostředí nahrávají dalšímu zvyšování sazeb. Mezi hlavní důvody patří například napjatá situace na trhu práce, který vykazuje nedostatek pracovní síly téměř ve všech oblastech. Tento nedostatek tak lze pozorovat u velmi kvalifikované i u nekvalifikované pracovní síly. Česká republika přitom v srpnu zaznamenala nejnižší míru nezaměstnanosti z celé EU ve výši 2,9 %.

Tato situace, vedle problematiky najímaní přeshraničních pracovníků, výrazně tlačí na růst mezd, což je silný proinflační faktor. Další nápor na český trh práce lze očekávat tradičně okolo vánočních svátků, které v minulosti silně podpořily spotřebu domácností, a testovaly tak kapacity české ekonomiky. Ty jsou přitom, především v případě průmyslu, už nyní pod silným tlakem vlivem globálních nedostatků klíčových výrobních vstupů a rostoucích cen energií. Dalším významným důvodem pro ostřejší reakci bankovní rady je vysoká jádrová inflace, která se v září vyšplhala na 5,8 %. Tedy výše než meziroční spotřebitelská inflace, která dosáhla 4,9 %.

Třetím důvodem pro zvýšení úrokových sazeb o 50, či 75 bazických bodů, je nadále uvolněná fiskální politika. Roli současného nastavení fiskální politiky v rozhodování ČNB potvrdil vedle viceguvernéra ČNB Nidetzkého i guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Bankovní rada bude na zasedání 4. listopadu reflektovat i problematiku tzv. inflačních očekávání, která se snaží ČNB dlouhodobě zakotvit poblíž inflačního cíle ve výši 2 %. Delší období vysoko nad cílem rostoucí inflace bez adekvátní reakce ze strany centrální banky běžně vede k úpravě inflačních očekávání směrem vzhůru, což činí dosažení dlouhodobého cíle cenové stability náročnějším úkolem. Na toto upozorňoval guvernér Rusnok už po zasedání ČNB v září.

V Roklenu pracujeme s vyšším rizikem listopadového zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Viceguvernér Nidetzký v rozhovoru pro Reuters dále uvedl, že očekává dosažení neutrální úrokové míry, která se dle odhadů nachází mezi 2,5 až 3 %, na prvním zasedání roku 2022, které proběhne v únoru.

Očekáváné navyšování úrokových sazeb ČNB je základem pro posilování české koruny z titulu růstu úrokového diferenciálu. Z pohledu diferenciálu a kurzu koruny proti hlavním měnovým párům pak bude klíčové sledovat reakci velkých centrálních bank. Pro zpevnění koruny by mohl dále vyznít i začátek programu odprodeje části výnosu devizových rezerv ČNB, který bude obnoven v lednu roku 2022. Je však nutné dodat, že samotná ČNB přednesla záměr o minimálním vlivu tohoto programu na kurz koruny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1606 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1583 do 1,1639 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,69 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,61 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,03 až 22,20 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter