Slabiny americké ekonomiky očima dluhopisového krále a nobelisty

Vyznění záznamu z červencového jednání Fedu je více jestřábí, než se čekalo, a v případě, že trh bude nadále vykazovat lepšící se čísla, je zde možnost, že centrální banka přehodnotí svůj názor ohledně zvyšování úrokových sazeb. To jsou slova bývalého generálního ředitele společnosti Pimco, El-Eriana.

„S výjimkou mezd, každý ukazatel se zlepšuje rychleji, než se očekávalo, a trh práce se pohybuje směrem k tomu, co je obecně předpokládané jako normální stav,“ řekl El-Erian pro CNBC. Problémem podle El-Eriana může být úroveň respektive stagnace mezd. Nicméně dodává, že v případě, že ukazatel výdělků se během příštích několika měsíců vylepší, centrální banka s velkou pravděpodobností přistoupí k přehodnocení úrokových sazeb.

Zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu (FOMC) ukázal, že někteří členové chtějí relativně rychlé zvyšování úrokových sazeb na základě pokroku ekonomiky. Nicméně, většina souhlasila, že je třeba zhodnotit další data z ekonomiky k přehodnocení harmonogramu zvyšování sazeb. Na červencovém zasedání snížil Fed svůj program měsíčního odkupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů a drží se tak svého vytyčeného plánu.

Reakcí akciového indexu S&P500 na včerejší záznam z jednání Fedu bylo další posunutí rekordního maxima.

Podle El-Eriana odráží současné hodnoty trhu aktivita v oblasti fúzí a akvizic, jež drží ocenění akciových titulů vysoko. S blížící se páteční výroční diskuzí centrálních bankéřů v Jackson Hole, v americkém státě Wyoming, El-Erian poukazuje na dvě momentální ekonomické výzvy, a sice jak interpretovat momentální situaci na americkém trhu práce a otázku finanční stability. Jednou z El-Erianových obav je, že Fed se snaží sledovat příliš mnoho cílů najednou. „Fed je ochoten obětovat potenciální finanční nestabilitu za bezprostřední ekonomický přínos,“ říká.

Transparentnost regulačního prostředí

Další z úhlu pohledu na momentální stav americké ekonomiky nabídl ve svém interview pro CNBC Lars Peter Hansen, nositel Nobelovy cen za ekonomii. Podle něj je momentální nejistota ohledně regulace hlavní příčinou až „neuvěřitelně pomalého“ ekonomického růstu.

Podle Hansenových slov se příliš mnoho pozornosti věnuje měnové politice, což zamezuje možnosti zaobírat se otázkou regulace, která vede k opatrnosti investorů. „Investoři potřebují impuls k zapojení se do nových projektů,“ řekl.

„Byli jsme svědky až neuvěřitelně pomalého zotavení z recese. Opravdu si myslím že v USA bylo věnováno až příliš mnoho pozornosti měnové politice, která je vyobrazována jako klíč ke všem problémům. Do budoucna si myslím, že mnohem kritičtější jsou problémy spojené právě s nejistotou regulačního prostředí finančních trhů,“ řekl Hansen CNBC.

„Myslím, že nejistota spojená s regulací bude v příštích několika letech přispívat k opatrnosti investorů a to způsobem, který bude kontraproduktivní. Myslím, že srozumitelnost regulačního prostředí je kritická pro posílení nových investic,“ dodal Hansen.

Newsletter